Donanımı ve yerleşimi size özel X-YACHTS X6

Danimarkalı yelkenli üreticisi X-Yachts’ın Cruiser ve Performance serisinin ardından yarattığı yeni X serisini Danimarka’da test ettik. 20,10 metre boyundaki X6, uzun seyirler için her türlü konforu sunarken yelken performansı da tatmin edici. Tersane yeni gövdeleri X4 ve X6’nın büyük ilgi çekeceği görüşünde. 

Test LEVENT PEYNİRCİ, Fotoğraflar X YACHTS ARŞİVİ

X-Yachts’ın merkezi Danimarka Haderslev’de medya mensupları, X6’nın dördüncü gövdesini gözüne kestirmiş bir müşteri ve X-Yachts Türkiye Distiribitörü ile X6’yı test etmek için bir araya geldik. X-Yachts’ın merkezinde öğrendiğim iki küçük bilginin herkesin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Birincisi; X-Yachts’ların bordasındaki üç çizginin, kurucu üç kişiyi temsil ediyor olması.

İkincisi; kurucular 1979’da kuruluş döneminde düşünüp markaya uygun bir isim bulamıyorlar ve bulana kadar “X” kalsın şeklinde yaklaşıyorlar. Belli bir süre geçtikten sonra, pazarlama danışmanlığı çerçevesinde bir isim bulmaya karar veriyorlar ki danışman bu ismin harika bir çözüm olduğunu aktarmasıyla X ismi devam ediyor.

Tasarımcı ve firma sahibi Niels Jeppesen ile sohbetimizde; yeni X6’nın Xcruising ve Xperformans serilerinin en iyi özelliklerini bünyesinde barındıran bir tasarım hedefi olduğunu öğreniyoruz. Son nesil Xp yarış-gezi tekneleriyle aynı yüksek teknoloji ve düşük ağırlık sağlayan yöntemler kullanılarak üretilmiş. Güç, burulmazlık ve stabilite sağlamak üzere yerel karbonla takviye edilmiş “vakum enfüzyonlu epoksi” inşa yöntemi kullanılmış. X6, pürüzsüz flush başüstünden aerodinamik üst yapısına kadar net ve yalın bir tasarıma sahip. Detaylara dikkat edilmiş ve bu sayede hem kullanışlı, hem de şık olan modern bir tasarım ortaya çıkmış.

Ağırlık tasarrufu iyi değerlendirilmiş. Bu sayede uzun menzile uygun su ve yakıt tankları, büyük akü grupları, su yapıcı ve dalış kompresörü gibi opsiyonel cihazların performanstan ödün verilmeksizin montesi mümkün tutulmuş. Devamı Ağustos 2016 sayımızda…

_G4A2328 _G4A3171 IMG_8565

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.