Marmaris’te zafer Victory’nin

Yazı ve Fotoğraflar Çiğdem Yurtsever

Reyting sonuçları ilk yarıştan sonra belli olan ve ikinci ayak yarışlarında dört gruba ayrılan Marmaris filosunda iki gün boyunca koşulan yarışlarda ekipler arasındaki yakın rekabet dikkat çekiciydi. Birbirleriyle aynı puanlarla haftayı kapatıp averajla dereceler alan ekipler de vardı. Peş peşe verilen finişlerle birlikte yarışı izlemek de oldukça keyifliydi. Ilık ve güneşli bir hafta sonuna denk geldiğimiz Marmaris’te yapılan yarışlar kadar etkinlikler ve sıcak aile ortamı da haftayı keyiflendirdi. 

Cuma akşamı Marmaris’te kulüp bahçesinde toplanan yelkenciler kulübün hoşgeldin kokteyli ile biraraya geldi. Kulüp Başkanı İskender Akbaş’ın yapıcı konuşmasının ardından Başhakem Can Giray yarış detaylarıyla ilgili bilgi verip brifing yaptı. Ertesi günü ilk yarışta hafif hava yelkencileri oldukça zorladı. Gün rüzgârsız başladı. 45 dakikalık tehirin ardından havanın gelmesiyle birlikte sosis rotada kapı geçişli şamandıra yarışının startı verildi. 26 teknenin tek start ile 5 knot rüzgârda başladığı yarışta Goblin, Volitan, Ladies First ve Cornelian tekneleri fodepar olup startlarını tekrar ettiler. Kale önünden start alan ekipler Yalancı Boğaz’daki orsa şamandırasına geldiklerinde rüzgâr hafiflemişti. Ekipler ilk turu dönmekte zorlanınca hakem komitesi zaman limitini bir saat uzattı. 17 tekne ilk turu tamamlayabildi. Ancak rüzgârın gittikçe kalması sebebiyle hakem komitesi IRC 2-3 ve 4 grupları için rotayı kısalttı. İlk grup Kale önündeki finiş hattında yarışlarını tamamlarken diğer gruplar ilk turu tamamlayıp orsa şamandırasında finişlerini verdiler. First finişi Victory verirken sekiz tekne yarışı zaman limiti içinde tamamlayamadı. İlk yarışın birincileri Victory, Palmarina İzmir Yelken, MNG Kargo-Alto ve M2 oldu.

İlk günün sonunda kulüp bahçesinde balık ekmek partisi ile yelkenciler tekrar bir araya gelip ilk ayağın kupalarını alırken gece devam etti.

Ertesi günü yine rüzgârsız bir havaya uyanan ekipler rüzgârın gelmesiyle birlikte 14 deniz mili mesafeli coğrafi rotalı yarış için 6-7 knot rüzgârda start aldılar. Kale önünden start alan filo Karga Taşı’nı dönerek tekrar koy içine girip Kale önündeki şamandıra ile Yalancı Boğaz önündeki şamandıra arasında sosis bacağı tamamlayıp finiş verdiler. Rüzgâr zaman zaman hafiflese de yarışın tamamlanmasına engel olmadı. İkinci günün birincileri ise Victory, Palmarina İzmir Yelken, İskorpit Netsel Sailing Team, Mirabella-Anker tekneleri oldu. Üçüncü ayak 5-6 Mart tarihlerinde devam edecek.

7378 7423 7622

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.