CFM BAYK KIŞ TROFESİ Sezona sert başlangıç

İlk ayağı fırtına sebebiyle yapılamayan CFM BAYK Kış Trofesi’nde yarışlar 6-7 Şubat’taki ikinci ayakla birlikte başladı. Haftanın ilk günü yine fırtına etkisini gösterirken ikinci gün rüzgâr makul seviyeye inince 47 tekne ilk coğrafi yarışını yapma fırsatını yakaladı.

Yazı ve Fotoğraflar Çiğdem Yurtsever

Bodrum’da heyecanla beklenen CFM BAYK Kış Trofesi’nde ikinci ayağa katılan 47 tekne IRC A-0-1-2-3-4 ile IRC B-1-2 ve Destek sınıflarında yarışmaya başladı. Yeni tekneler, yeni sponsorlar, kadın ekiplerle birlikte filo yine keyifli ve rekabetçiydi. Haftanın ilk günü 57 knot’lara kadar çıkan rüzgâr sebebiyle yarış yapılamazken aynı günün akşamı Marina Yacht Club’da verilen kokteylde yelkenciler bir araya gelip trofe için özel olarak tasarlanan ceketlerin çekilişine katıldılar.

Hulki Oruz’un başhakemlik yaptığı hakem komitesi haftanın ikinci günü rüzgâr 20 knot’lara kadar gerileyince ilk startı verdi. Dört ayrı start ile coğrafi rotada dört farklı kategoride startlar peş peşe verdi. IRC B ve Destek sınıfları Bodrum startının ardından Kargı Adası’nı sancakta döndüler, IRC A’lar ise Kargı Adası’ndan sonra Çelebi Adası’nı da sancaklarında bırakarak yaklaşık 16 deniz mili mesafeli rotalarını yine Bodrum önlerinde tamamladılar. 22-24 knot rüzgârda start alan ekipler güçlü rüzgârın etkisiyle birbirlerinden fazla kopmadan tempolu şekilde yarışlarını tamamladılar. Rüzgâr Kargı Adası’nda 30 knot’ların üzerine çıkarken sağanaklarda 37 knot görüldüğü de söylendi. Ada dönüşü balon basan ekipler sert havaya rağmen kazasız ve salimen yarışlarını tamamladılar. IRC A-0 grubunda İzmirli ekip Arkas Flying Box first finiş vererek haftanın birincisi olurken, İstanbul’dan katılan Bold onun peşini bırakmadı ve ikincilik kazandı. Filodaki Farr40 tekneleri arasındaki yakın rekabet arasından ise Farrfara galip çıkarak üçüncü sırada haftayı kapattı. IRC A-1 grubunda grubun deneyimli ve güçlü ekibi Define beş ekip arasından birinciliği alırken, IRC A-2 grubunda sert rüzgârı seven Tekno Barrisol Keyif 60 birinciliği kimseye kaptırmadı. Birer saniye farkla finiş veren Truva ve Singlestar ise ikincilik ve üçüncülük aldılar. IRC A-3 grubunda Palmarina Toka Yelken ve Matador ikişer saniye ile finiş verip ilk iki sıraya yerleşirken önümüzdeki yarışlarda rekabetin daha sıkı olacağı da görüldü.  IRC A-4 grubunda Lady Sun birincilik alırken, bu yıl Bodrum’da ilk kez yarışan MNG Kargo-Alto ekibi ikincilik alarak iddiasını gösterdi. Yine aynı gruptaki kadınlar ekibi MX-Göztepe Yelken güçlü rakipleri arasından sıyrılarak üçüncü sıraya çıkmayı başardı. IRC B-1 grubunda yine bir kadın ekibi Meltem Deniz Cadıları birincilik alırken yeni bir ekip olan Çorlu Sailing Team ise Blues 1 teknesiyle ikincilik kupasını kazandı. IRC B-2 grubunda ise Sunshine birinci sırada yer alırken iki tane Ankaralı ekip Anka ve Miho ekipleri de ikinci ve üçüncü sırada haftanın kazanan ekiplerinden oldular.

8850_11 9231_11 9377_11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.