THE MARMARA BAYK KIŞ TROFESİ Bodrum’da sürpriz final

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından 13. kez düzenlenen The Marmara BAYK Kış Trofesi, TEB Özel Bankacılık ve Milta Bodrum Marina desteğiyle 24-25 Mayıs tarihlerindeki yedinci ayak sonunda sürpriz bir finalle sona erdi. Rüzgârın genelde hafif, güneşin bolca olduğu kış aylarında başladığımız trofede rekabet, heyecan, hüzün, çarpışma, denize düşmeler ve protestolar eksik olmadı. Bodrum Deniz Kurtarma’nın sıkı çalıştığı, kimsenin hayati tehlike yaşamadığı, yüzlerin her daim güldüğü bir trofe tamamlandı.

Trofenin bu seneki en heyecan verici teknesi elbette IRC A1 grubundaki Flying Box Arkas Lemon oldu. Dünyada önemli başarılar elde etmiş Ker 40 model tekneyi ve ekibin performansını trofe boyunca merakla izledik. Geçtiğimiz yılın birincisi olan Protel Matmazel’in de kupayı elinde tutmak için gösterdiği mücadele ile her iki ekip keyifli yarışlara imza attı. Protel Matmazel trofe boyunca istikararlı bir şekilde kupaya adım adım yaklaşırken yeni aldıkları tekneye alışmaya çalışan Flying Box Arkas Lemon ekibi de mücadeleyi son yarışa kadar bırakmadı.

Altıncı ayakta Matmazel’in birinciliğine garanti gözüyle bakmaya başlamışken Flying Box Arkas Lemon büyük merak ve heyecan içinde girdiğimiz son ayakta büyük bir atak yaptı. Üç birincilik alarak Protel Matmazel ile eşit puanda bitirdiği trofede averaj farkı ile büyük kupanın da sahibi olmayı başardı.

IRC B grubunda da yakın bir mücadele örneği izledik. Lady Deniz ekibi iki yıldan sonra katıldığı trofede geçen yılın birincisi olan Aurora First ekibinden büyük kupayı almak için mücadele verdi. Sıkı yarışlar çıkaran her iki ekipten ipi göğüsleyen Lady Deniz olurken Aurora First ikinci oldu.

Haftanın ilk günü IRC B grupları offshore rotada yarışırken IRC A grupları iki şamandıra yarışı yaptı. B grubu 8 knot rüzgârda start alırken A grubu ise rüzgâr yönünün değişmesi sebebiyle ikinci kez start almak zorunda kaldı. 20 knot’lara kadar çıkan rüzgârda ilk yarış bittiğinde Flying Box Arkas Lemon, Anyway, Cadı, Lady Deniz ve Bona Dea ekipleri gruplarında birincilik kazandılar.

B grubu ilk yarışı bitirirken A grubu ikinci yarış için hazırlıklara başladı. Ancak şamandıraların yerlerinin değiştirilmesi, startta pek çok fodepar sebebiyle genel geri çağırmalarla 16.20’de A grubu ikinci yarışları için start alabildi. Rüzgârın sağanaklarda 25 knotlara kadar çıkmasıyla ekipler için uzun ve yorucu bir gün yaşandı. İkinci yarışta Flying Box Arkas Lemon, Anway ve Borga 2, birincilik alan ekipler oldu.

Son gün oldukça stresliydi çünkü bazı ekipler için kader yarışı olacaktı. Her iki sınıf için aynı offshore rotada yapılan yarış sonunda Flying Box Arkas Lemon, Define, Borga 2, Lady Deniz ve Bona Dea birinci oldular. Son ayakta yapılan üç yarışla toplam 17 yarışın tamamlandığı trofede dört yarış atma ile kupa sahipleri belli olurken The Marmara Bodrum’da yapılan kapanış gecesiyle trofe sona erdi. ☸

9056_11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.