“Şansın” böylesi SUERTE

İtalya’nın butik üreticilerinden Tankoa Yachts, 69,30 metrelik yeni yatında farklı kültürleri ve tasarım odaklarını buluşturuyor. Paszkowski’nin imzasıyla üretilen megayatta Kudüs taşı da, Japon evleri de unutulmamış. 

Yazı ESRA MAKARA, [email protected], Fotoğraflar RICCARDO BORGENNI

Cenovalı tersane Tankoa Yachts, 2008’de tam 18 bin saatlik beyin fırtınasının ardından 50 ila 90 metre aralığında özel yatlar üreten butik bir tersane olarak kapılarını açtı. Ve bugün tersanenin üretim kapasitesi ne olursa olsun, yılda yalnızca altı yat üretiliyor. 3 bin 600 metrekarelik bir alana kurulu olan tersanenin ürettiği ilk iki yatın tasarımında Francesco Paszkowski ve gemi mühendisi Profesör Vincenzo Ruggiero’nun ortak çalışması yatıyor. Mayıs 2015’te suya inen ve Eylül’de Monaco Yacht Show’da dünya prömiyeri gerçekleştirilen Suerte tersanenin ürettiği ilk yatın yeniden vücut bulmuş hali. Beş güverteli megayatın tasarım çizgilerinin arkasında yine Ruggiero ile Paszkowski’nin imzası bulunuyor. İç yaşam mahalleri ise Margherita Casprini’nin eseri… Yat bu kez şelale tasarımlı havuzu, özel daire niteliği taşıyan ana kamarası ve teknolojiyi yansıtan detaylarıyla güne ayak uyduruyor.

Semi-custom olarak üretilen megayatın tasarımı sahibinin zevkine göre şekillendirilmiş. Örneğin tender garajı yatın standart yerleşim planından farklı olarak daha geniş hale getirilmiş, böylece tekne sahibinin oğlunun hobisi olan jet ski’ler için yeterli alan elde edilmiş. Suerte’nin ön garajı toplam sekiz adet jet ski’ye ev sahipliği yapıyor. Alt güvertenin kıç tarafındaki garajda ise 13 yolcu kapasiteli 260 beygirlik Yanmar motorlu 7,50 metrelik Dariel tender’lar ile Seabob Cayago F7 yer alıyor. Devamı Kasım 2015 sayımızda…

TANKOA 693 INTERNI-234 TANKOA 693 INTERNI-448 TANKOA 693 NAV-484

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.