ANDRE HOEK Klasik yatların özgün tasarımcısı

15 yıldır projeleri Türkiye’de de üretilen Hollandalı tasarımcı Andre Hoek’un en yeni iki tasarımı Elfje ve Wisp, 2015 ShowBoats Design Awards’ta toplam üç ödüle layık görüldü…

Tasarımlarında modern çizgilerden klasiğe, yelkenliden motoryatlara yer veren Andre Hoek, teknolojinin artılarını görenlerden…İmzasını taşıyan yatların dengeli duruşları, keskin çizgileri, yüksek borda yapıları ile öne çıktığını belirten Hoek ile çalışma ortamından ve en yeni projelerinden konuştuk.

“İşte bu bir Hoek” diyorlar

Bir tasarımcı olarak kariyeriniz nasıl şekillendi?

Aslen Hollanda’da gemi mimarlığı eğitimi aldım. Bir yıl kadar Kanadalı C&C Yachts’ın tasarım ofisinde çalıştım ve 1980’de Hollanda’ya geri döndüm. Tasarım ofislerinde iş bulamadığım için altı yıl boyunca tugboat üzerine çalıştım, dünyayı gezdim ve devasa diyebileceğimiz açık deniz platformlarını sualtı araçlarına dönüştürmek gibi heyecan verici bir uğraş edindim kendime. 1986’da MBA eğitimime başladığım dönem kendi tasarım ofisimi kurdum. İki yıllık eğitimin ardından ofisimi Hollanda’nın peyniriyle ünlü şehri Edam’a taşıdım. Şu anda Hoek Design bünyesinde döneme bağlı olarak 12 ila 15 kişi görev alıyor. Aynı zamanda dört kişinin üzerinde aktif olarak çalıştığı Hoek Brokerage kapsamında aracılık faaliyetleri sürdürüyoruz.

Tasarımlarınızı en iyi hangi sözcükler tanımlar?

Yaptığımız tüm tasarımlarda detaya büyük önem veriyor ve performans odaklı çalışıyoruz. İlerleyen teknolojiyi takip etmek durumundayız ve bu da tasarımlarımıza ister istemez yansıyor. Şimdiye kadar hem klasik hem de modern tarzda yelkenliler ve motoryatlar tasarladık. Çizgimiz o kadar belli ki, imzamız olan bir yatı gördüğünüzde “İşte bu bir Hoek” diyebilirsiniz. Dengeli bir duruş, keskin çizgiler, yüksek borda yapısı en öne çıkan özellikleri.

Andre aan bureau (scan 600dpi) Wisp by Cory Silken

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.