Bir yarıştan fazlası MARMARİS ULUSLARARASI YARIŞ HAFTASI

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü’nün Ergo ana sponsorluğunda düzenlediği Marmaris Uluslararası Yarış Haftası hafif havada tamamlandı. Netsel Marina’nın ev sahipliğini yaptığı dergimiz Yacht Türkiye’nin de basın sponsoru olduğu Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda 130 ekip IRC, IRC Charter Performance ve IRC Charter Cruiser olmak üzere üç ana grup altında 10 sınıfta yarıştı. Marmaris’in yazdan kalan günlerine denk geldiğimiz haftada sıcak hava keyif verirken hafif rüzgâr sebebiyle planlanan beş yarıştan ilki yapılamadı. Yarış sonrası etkinlikler ise Netsel Marina içinde kurulan çadırda düzenlenen canlı müzik ve kupa törenleri ile başlayıp Marmaris’in geleneksel eğlence hayatı ile devam etti. Rekâbetin yüksek olduğu ve merakla izlenen IRC 1 grubunda deneyimli yelkenci Andrey Arbuzov ekibi Courrier du Coeur ile birinciliği kazanırken, IRC 2 grubunda Aydın Yurdum ve ekibi Goblin III birinci, Igor Bukovskis ekibi Lettland ile IRC 3 sınıfında, Nadide Çakıcı’nın Mirabela-Anker’i ise IRC 4 sınıfında birincilik kazanan ekipler oldu.  ÇİĞDEM YURTSEVER

Netsel Marina ve MIYC Kupası

Haftanın ilk günü Netsel Marina Kupası rüzgârsızlık sebebiyle yapılamadı ancak akşamında yapılan açılış partisi oldukça keyifliydi. Yemek, müzik ve dans ile yelkenciler haftaya keyifli başladılar. İkinci gün yapılan coğrafi rotalı MIYC Kupası’nda ise rüzgâr kimseyi üzmedi. Start hattı önce Marmaris Körfezi içinden koy dışına taşındı. Balon startı ile başlayıp Kargı Burnu’nu dönen ekipler Kadırga önünde atılmış olan dönüş şamandırasına geldiklerinde rüzgâr oldukça hafiflemişti ama ekipler duraksamadan finişlerini tamamladı. 30 millik yarışta Papili II ilk finiş veren tekne olurken, Victory start hattında hakem teknesine çarpıp ceza dönüşü yaparak kötü bir başlangıç yapsa da Matrak II ile şamandıra dönüşüne kadar yakın rekabet yaşadı. İlk yarışın sonunda IRC 1’de X 41 model teknesiyle Fox ekibi ilk günün galibiyetini almayı başaran ekip oldu.

Marmaris Belediye Kupası

Ertesi gün koy içinde üçgen rotalı Marmaris Belediye Kupası yarışı ile devam etti. Rüzgâr fazla olmasa da startlar sorun yaşanmadan tüm gruplar için sırayla verildi. Ancak rüzgâr bir süre sonra hafifleyince Mares önüne atılan şamandırada tekneler birikti. Birkaç tekne arasında temaslar olunca gün sonu dört protesto duruşması yapıldı. Goblin III burada sıkışan tekneler arasında vakit kaybetse de yarış sonunda birinciliği elden bırakmadı. Yarışın lider teknesi Papili II günün sonunda IRC 1 grubunda birincilik elde ederken akşam ödül töreninde teknenin sahibi Mustafa Koç da törene katılıp ekibini yalnız bırakmadı. Gece ise bu yıl ilk kez düzenlenen ve Marmaris’in kardeş şehri Fürth’ten gelen misafirlerin katılımıyla Octoberfest partisi ile devam etti. Alman geleneksel müziklerinin yapıldığı, bolca dans edilen gecede iki şehrin insanları birlikte eğlenme fırsatını buldular.

Setur Marinas Kupası

Dördüncü gün koy dışında coğrafi üçgen rotalı Setur Marinas Kupası yarışıyla devam etti. Startlar peş peşe verildikten sonra balonlarla yarışa başlayan ekipleri şamandıra başında bir sürpriz bekliyordu. Rüzgârın oldukça hafiflediği şamandırada açıktan gelen Papili II’nin ardından ikinci gelen Matrak II oldu. Steve Wonder II teknesi ile peş peşe dönen Matrak II’nin ardından Fox, Courrier Du Coer, St Anna, Kasatka ve tekneleri de dönüşlerini yaptılar. Ardından Victory 1-2 knot rüzgârda güçlükle dönüşünü yaptıktan sonra tüm filo şamandıraya gelemeden rüzgârsız kaldı. Yarış Haftası tarihinde ilk kez şamandıra arkasında yan yana dizilerek toplanan yaklaşık 120 teknenin rüzgâr beklemesine tanık olundu. Şamandıraya yavaş yavaş yaklaşan tekneler dönüşlerinde çarpışma ve temaslar yaşaması heyecanlı dakikalara da sahne oldu. Bir tekne motor basarak yarışı terk ederken yarış sonunda protestolar verildi. Kısa bir süre sonra rüzgârın arkadan tazelemesiyle birlikte filo hareket etmeye başlayıp tekneler peş peşe dönüşlerini yaptılar. İyi bir rüzgârda orsa seyriyle finişe kadar geldiler. IRC 2 grubunda yarışan Kasatka IRC 1 grubu teknelerle dönüşlerini yapıp grubunda birinci olurken IRC 1’de ise haftayı lider olarak götüren Courrier Du Coeur ilk birincilik kupasını aldı. 

Ergo Kupası

Haftanın son günü ERGO Kupası yarışı koyiçinde üçgen rotada tamamlandı. Rekabetin arttığı son yarışta derecelerin garantilenemediği IRC 1 grubunda startta teknelerin çoğu fodepar olunca genel geri çağırma ile grup startını tekrar etmek zorunda kaldı. Tüm gruplar startlarını yaptıktan sonra filoyu hafif rüzgârda mücadele bekliyordu. Devamlı değişen rüzgâr koşullarında son zorlu yarışlarını tamamlayan ekiplerden St Anna, Goblin III, Lettland ve M2 ekipleri IRC gruplarında günün birincileri oldu. Coşkulu bir final gecesiyle tüm ekipler eğlencenin tadını çıkarırken haftanın yorgunluğunu da attılar. ☸ 

6882 8257_11 8422 8530 8741 9147 Goblin3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.