Dört günlük yarış maratonu

Arkas Milta Marina Cup bu sene dört yarıştan oluşan, geçmiş yıllara göre daha uzun coğrafi rotaların yer aldığı deniz mücadeleleri ve keyifli kara organizasyonlarıyla 28-31 Ağustos’ta tamamlandı. Dostluk etabı olarak klasikleşen Kos rotasına bu sene Yalıkavak ayağı da eklendi. Ekipler dört gün boyunca uzun rotalarda sert rüzgâr ile mücadele etti.

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü’nün (BAYK) Bodrum Milta Marina ve Arkas Holding’in desteği ile gerçekleştirdiği Arkas Milta Marina Cup bu sene 27 teknenin katılımıyla start aldı. 28 Ağustos’taki ilk yarış Kos etabı idi. Üç teknenin katıldığı katamaran sınıfı da bu sene ilk kez açılan bir sınıftı. İlk gün Bodrum kale önünden verilen startta ekipler 8-9 knot rüzgârda yarışa başladılar. Flying Box Arkas fodepar olduğunu düşünerek startını tekrarlarken ekip Kurtburnu’nda yarışta lider giden Protel Matmazel ve Gin ekiplerini yakalayıp geçti.

Orsa seyriyle Çelebi ve Kargı Adasını iskelede bırakarak dönen ekipler Kos şamandırasına doğru balon açarak devam ettiler. Kos kıyısında rüzgârın biraz daha arttığı yarışta ekipler balon tutarken zorlanırken pek çok ekip broşa girmekten kaçamadı. Kos şamandırası ile Kargı Adası’nda iki tur yaparak Kos’ta finiş veren ekiplerden Flying Box Arkas Lemon, Exit, Dokuz Eylül Üni/Kalkış, Joy ve Grandpa ilk yarışın birincileri oldular. İlk günün sonunda Anyway ve Gin ekipleri de ilk gün mücadelesinde yakın rekabette yarış çıkartırken IRC 1 grubunda ikinci ve üçüncülüğü aldılar. Protel Matmazel ise yarışı 4.’lükle tamamladı. Ancak bazı ekipler orsa pupa olmasını bekledikleri şamandıra turunda apaz ağırlıklı seyir yapmak durumunda kalınca bu durumdan şikâyetçi oldular.

Yarışı bitiren ekipler Kos Marina’nın düzenlediği kokteyl ile karşılanıp geceyi adada geçirdiler.

Ertesi günü Kos-Yalıkavak rotası için Kargı Adası önünde start için toplanıldı. 14-15 knotlar’daki startın ardından sağanaklarla birlikte 20 knot’ları geçen rüzgârda Kardak kayalıkları sancakta bırakılarak Yalıkavak’ta yarış tamamlandı. Ancak rüzgârın sert olması, seyrin uzun orsa kolu ve kaba dalgalar yarışan ekipleri oldukça yorarken teknelerde de teknik sıkıntılar yarattı. 18 millik bu uzun mücadelede Arkas Lemon, Protel Matmazel ve Anyway ekipleri liderliklerini korurken yarışta ilk üçte yer aldılar. Palmarina Bodrum İzmir Yelken Akademisi, Oakley Matador ve EXIT ekipleri de IRC A2 sınıfında dereceye giren ekipler oldu. Diğer sınıflarda dereceler değişmedi. Palmarina Bodrum’un bu yorucu günün sonunda yelkencilere hazırladığı yemekli ve canlı müzikli gecesi günün yorgunluğuna oldukça iyi geldi.

Ancak ertesi günü yine yorucu bir yarış bekliyordu. Üçüncü gün Bodrum’a dönüş 20 knot ve üzeri rüzgârda balon seyriyle tamamlandı. Yaklaşık 22 millik yorucu ve sert rüzgârda yapılan yarışta Arkas Lemon, Exit, 9 Eylül Üni/Kalkış, Joy ve Grandpa birincilik kazanan ekipler oldular.

Son günü Bodrum içinde 15 knotlarda yapılan üçgen rotalı yapılan şamandıra yarışında ise IRC A1 sınıfında Protel Matmazel, IRC A2 sınıfında Oakley Matador birincilik alırken diğer sınıf birincileri değişmedi. Haftanın son yarışıyla birlikte regatta sona ererken, akşam Milta Bodrum Marina’da yapılan ödül töreni ve kapanış gecesi ile tüm yorgunluklar atıldı. Flipside Band’in mini konseri ile gece tamamlanırken birinciler kupalarını aldılar. 

1110 1601

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.