Bodrum’da sezonun son yarışı

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü’nün (BAYK) organize ettiği Bodrum Kışa Hazırlık Kupası 17 teknenin katılımıyla 28-29 Kasım’da gerçekleşti. Farrfara, Matador ve Denizhan ekipleri gruplarında birincilik kupalarını alarak yeni sezona hazır olduklarını gösterdiler. Yazı ve Fotoğraflar Çiğdem Yurtsever

Kışa Hazırlık Kupası’na yılın son yarışı olması sebebiyle katılım fazla yüksek olmasa da yarışlar CFM BAYK Kış Trofesi öncesinde ekiplere antrenman yapma fırsatı verdi. BAYK Organizasyon Komitesi ise yeni sezonda yapılacak yarışlara ön hazırlık olması için tekne sahipleri ve sorumlularıyla birlikte toplantı yaparak yelkencilerin istek ve şikâyetlerini dinledi. İki gün süren yarışların ilk günü fırtınayla başladı. Yarışların Başhakemi Nihat Yenel brifingde saat 13.00’e kadar şiddetli rüzgârın dinmesinin bekleneceğini belirtti. Brifingin ardından yağan şiddetli yağmur sonrası rüzgâr hafifledi ve karada bekleyen ekipler 13.00’te komitenin ardından denize çıkmaya başladı. İlan edilen dört rotadan Kargı Adası-iskele ve Bodrum-finiş olan kısa offshore rotayı seçen komite tüm filoya tek start verdi. Kaba dalgada yarışan ekipler rüzgârsız kalmadan Kargı Adası’nı dönüp gelirken havanın ağırlaşması endişe yarattıysa da bir kaçak yaşanmadı. IRC 1 sınıfındaki Farrfara teknesi ilk finişi verdi. Ancak aynı gruptaki Kum B teknesi düzeltilmiş zamanda birinciliği alırken, IRC 2’de Matador ve IRC 3’te Meltem-Deniz Cadıları ilk yarışın birincileri oldular. İlk yarışın sonunda tekne sahipleri ve sorumluları Bodrum Pier’de yapılan skipper toplantısına katılarak eleştiri ve önerini sunmayı ihmal etmediler.

İkinci gün ise hafif ve kararsız hava güne damgasını vurdu. Üç turlu sosis rotalı yarışın yapılacağını ilan eden komite Karaada Burnu’na parkuru kurdu. Starttan sonra ilk turu tamamlayan ekipler ikinci turda kelimenin tam anlamıyla süründüler. Farrfara fark atarak ikinci turda şamandırayı ilk dönen tekne oldu. Hafif ve oynak hava yarışın abandone olması için beklentiler yarattıysa da komite abandone yerine rotayı kısaltarak ikinci turda yarışı bitirdi. Farrfara birinciliği kimseye kaptırmazken, Kum B ikinci ve Define üçüncü sıraya yerleşti. IRC 2’de birinciliği Aurora X alırken, Matador ve Karavida son ana kadar çekişerek finişe peş peşe geldiler. Ancak ikinciliği alan ekip Matador oldu. IRC 3’te ise Denizhan birinci olurken, onu Meltem-Deniz Cadıları ve Eolos takip etti. Genel sıralamada IRC 1 sınıfında Farrfara birinci, Kum B ikinci olurken üçüncülüğü aynı puanla bitiren Define, Skymarine-Aquavit ve Matrak II teknelerinden Define averaj farkıyla alan tekne oldu. IRC 2’de Matador, Aurora X ve Karavida ilk üçte yer alırken, IRC 3’te ise aynı puanla haftayı bitiren iki tekne Denizhan ve Deniz Cadıları arasından Denizhan birinciliği averaj ile alırken Deniz Cadıları ikincilikle, Miho ise üçüncülükle haftayı kapattı. İkinci yarışın sonunda Marina Yacht Club’da yapılan kupa töreniyle hafta sona ererken 16 Ocak 2016’da ekipler CFM-BAYK Kış Trofesi için sözleşti.

Aurora X 1 Define-MatrakII Start

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.