Marmaris yeni sezona hazır

ERGO’nun sponsorluğunda yeni sezon yarışlarına devam eden Marmaris Uluslararası Yat Kulübü (MIYC) 9-10 Ocak tarihlerinde düzenlediği’nin ilk ayağı 32 teknenin katılımıyla tamamlandı.

Yazı ve Fotoğraflar Çiğdem Yurtsever

MIYC Kış Trofesi’nde geçtiğimiz yıla göre katılımın hayli arttığı ilk ayakta toplam iki yarış yapıldı. Başhakem Can Giray’ın yönetiminde geçen yılın başarılı hakem kadrosu yine görev başındaydı. Yarışlarda IRC belgelerinin henüz tamamlanmamış olması sebebiyle tüm ekipler aynı anda start alırken sonuçlar bir sonraki ayakta açıklanacak. Haftanın ilk günü kulüp bahçesinde verilen “Hoşgeldin Kokteyli” ile başladı. Başhakem Can Giray yarış kurallarıyla birlikte her iki yarış için brifing verdi. Ertesi gün ise ekipler güneşli ve bahar sıcaklığındaki bir günde denize açıldı. Günün planlanan tek yarışı bir üçgen ve iki sosis turdan oluşan 4E rotasıydı. Hafif ama duraksamayan 7-8 knot’lardaki rüzgârla tüm ekipler yarışı tamamladı. Victory günün ilk finişini veren tekne olurken onu Orfoz ve Goblin tekneleri takip etti. Ekipler bir yandan finişlerini verirken hakem komitesi yeni bir uygulama ile yarışı bitiren teknelerden seçtikleri Victory, Orfoz, Goblin 3 ve Santa Klara teknelerine baskın şeklinde güvenlik kontrolü yaptı. Güvenlik ekipmanları tam olan tekneler kontrolde bir sorun yaşamadılar. Bahar gününden kalma keyifli bir yarışın ardından akşam kulüp bahçesinde tekrar toplanan yelkenciler kulübün geleneksel balık ekmek partisine katıldı. 

Mevsim yüzünü gösterdi

Ertesi gün ise ilk günün aksine gökyüzü yoğun bulutlarla kaplanırken rüzgârın şiddeti de arttı. İkinci yarışta hakem kurulu daha önce hiç uygulanmamış olan kapı şamandıralı 6B rotasını seçti. Kale önünden 12-14 knot rüzgârda start alan ekipler orsa şamandırasını döndükten sonra pupa ayağında sancak ve iskele taraftaki şamandıraların arasından geçip şamandıralardan birini tercih edip dönerek tekrar orsa şamandırasına doğru yükseldi. Üç turlu rotadan oluşan yarışta rüzgâr yarışın ilerleyen saatlerinde daha da artarak filonun gerisinde kalan tekneleri zorladı. Yarışın son saatine kalan tekneler ise beklenen yağmura yakalandı. Haftanın her iki günü de ekipler keyifle yarıştılar ancak bazı ekipler sezonun ilk yarışında şanssızlıklardan kaçamadı. İlk gün Kaçamak ekibi yarışa katılamazken, ikinci gün can yeleği giyme zorunluluğu olan yarışta Gökova ekibi yeleklerini almak üzere yarıştan evvel marinaya dönmek zorunda kalınca starta yetişemedi. Yine ikinci gün Allegro teknesi şamandırayı yanlış dönerken bir yanlış da Victory teknesinden geldi. Ekip üç turluk rotayı iki tur sanarak önce finiş verdiğini düşünse de kısa sürede fark edip yarışa devam etti. Planlandığı gibi yapılan iki yarışla ilk ayağı tamamlayan ekipler ikinci ayak için 30-31 Ocak tarihinde Marmaris’te tekrar buluşacak. ERGO-MIYC Kış Trofesi’nin ilk ayak sonuçları ise IRC belgeleri alındıktan sonra grupların ayrılması üzerine ikinci ayakta açıklanacak.

5414 6648 6925

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.