Beş güvertesiyle parlayan bir yıldız I-NOVA

Yunanistan’da inşa edilen I-Nova’da adeta bir hayali yaşar gibiyiz. Cristiano Gatto imzalı 50 metrelik megayat, çok sayıda sosyal ve özel alanıyla yenilikçi bir tasarım olarak öne çıkıyor.

Risk almadan kazanmak mümkün mü? Alizul Finance adlı şirketin sahibi bu sorunun cevabını verdi ve risk alarak aklına koyduğunu yaptı. Doğu Avrupalı girişimcinin izlediği yolu dikkatle okumak gerekiyor: “Klişeler güvenlidir fakat her zaman en iyisi değildir.” Cosmo Explorer I-Nova da bu mottonun sembolü… Fikir sahibi, hayalindeki tekneyi tasarlamak için bilindik bir tersane ile çalışıp onun kurallarına göre oynamak yerine kendi işini kendi yapmayı seçti ve 2010 yılında İtalyan tasarımcı Cristiano Gatto ile proje üzerinde çalışmaya başladı. Gatto sahip olduğu; Benetti’den ISA Yachts’a, Heesen Yachts’dan Icon’a uzanan deneyimleriyle bu projede de öncekilerdeki çizgide ilerledi. Marine Hollande Institute, Vripack Naval Architects ve Scan Vibra gibi meşhur firmalarla yapılan işbirliğinin sonucunda da ortaya yüksek kaliteli ve konforlu bir megayat çıktı.

Tersane olarak Atina Perama’da yer alan MegaTechnica’nın seçildiği projede bir değil, aynı anda iki adet gövdenin yapımına başlandı. Bir numaralı gövde planlanan tarihte tamamlanarak 2013 Monaco Yacht Show’a yetiştirildi. Yaşam alanlarının iyileştirilmesine karar verilince iki numaranın tamamlanması biraz daha zaman aldı. Değişim faaliyetlerine girişen ekip, ağırlığı 782’den 467 tona indirmek ve kıç havuzlukları genişletmekte anlaştı. Çelik gövdenin baş tarafı ekstra kalın plakalarla kuvvetlendirildi ve Cosmo Explorer “Ice Class” sınıfında üretildi. Beş güverteli yatın en önemli özelliği ise yüksekliğine rağmen iyi bir mühendislikle sağlanan stabilitesi… Devamı Eylül 2014 sayımızda…

A&B Photodesign┬®I-Nova-main saloon-2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.