Karayı denizlere taşıyan yat Achilles Sanlorenzo 46 Steel

İtalyan tersane Sanlorenzo Yachts’ın 2012 yılında suya inen 46 metrelik yatı Achilles, iç tasarımıyla ev konforunu denizlere taşıyor. Beş güverteli yatın tasarımında şık detaylara ve lüks bir yaşam çizgisine yer verilmiş.

Yazı: ESRA MAKARA  [email protected] Fotoğraflar: SANLORENZO YACHTS ARŞİVİ

İtalyan tersane Sanlorenzo Yachts’ın 46 metre serisi hacimli yaşam alanlarıyla beğeni topluyor. Sanlorenzo 46 Steel adı verilen serinin ilk yatı 2010 yılında suya inmişti. Üç yıl içerisinde toplam yedi sipariş alan firma, 2012 yılında suya indirdiği Achilles ile 2013 Dünya Süperyat Ödülleri finalistleri arasına da adını yazdırdı. Dünya prömiyerini 2012 Monaco Yacht Show’da gerçekleştiren yat performansı, dengeli duruşu ve kolay trim edilebilme özelliğiyle öne çıkıyor. Markanın SD 92 ve SD 122 modellerinden esinlenilerek tasarlanan teknenin ana güvertesinde bol miktarda pencere kullanıldı. Aynı zamanda yatın iç yaşam mahalleri de kendinden büyük yatları aratmayacak şekilde dizayn edildi. Firma yetkilileri bu boydaki bir yatta ilk defa alt güvertenin kamaraların yanı sıra spor salonu ve beach club için kullanıldığını ve motor, stabilizer, bow thruster içeren teknik bölümün alt güvertenin de altına yerleştirildiğini söylüyor. Böylece, teknede yaşam alanlarından hiçbir şekilde ödün verilmiyor.

Dış tasarımı tamamıyla Sanlorenzo’ya ait olan yatın iç yaşam alanlarında Francesco Paszkowski imzası var. Toplam beş güverteden oluşan yatın güneşlenme güvertesine iskele taraftaki merdivenler aracılığıyla ulaşılıyor. Bu alanın kıç tarafında dört kişilik güneşlenme alanı, orta kısımda 12 kişilik bir yemek masası yer alıyor. Masanın iskele tarafında günlük kullanımlara uygun donanıma sahip bir wet-bar mevcut. Barın devamında ise üç kişilik küçük bir masa, onun sancak tarafına geniş minderleriyle büyükçe bir oturma alanı yerleştirilmiş. Baş tarafa konumlandırılan jakuzi ise teknedeki yaşamı daha keyifli hale getiriyor.

“Ev konforunda”
Tasarımcı Francesco Paszkowski tekne sahibinin kendini “evde hissedebileceği” türde bir yat istediğini ve özellikle Avrupa seyahatlerinde teknesinde konaklamayı tercih ettiğini söylüyor. Bu nedenle hem kendisi için özel alanlar arzu ederken, hem de konuklarıyla paylaşacağı alanların yeterli büyükte olmasını talep etmiş. Paszkowski, Achilles’in ev konforunda ve samimi olduğunun, aydınlık yaşam alanlarına ise özellikle önem verildiğinin altını çiziyor. Keza yat üst güvertesiyle bütün bu özelliğini yansıtıyor. Güvertenin havuzluğunda krem rengi döşemeleri olan 10 kişilik U şeklinde bir oturma alanı yer alıyor. Önüne de bir masa yerleştirilen bu koltuk denize doğru bakıyor.

Oldukça geniş olan havuzluktan içeri girildiğinde ilk olarak altı kişilik yuvarlak bir masa karşılıyor. Kalın perdeleri, tavandaki LED aydınlatmalarıyla bu alanın kumar oynamaya yönelik olarak tasarlandığı apaçık. Masanın sancak tarafında minik bir bar, devamında ise L şeklinde bir koltuk yerleştirilen salon yer alıyor. Tablolarla şık bir görünüm kazanan salonda kahverengi, deri döşemeli bir dinlenme koltuğu da mevcut. Güvertenin başaltı tarafın ise kaptan kamarası ve kumanda mahalli için düşünülmüş.

Ahşabın sıcaklığı
Achilles’in iç yaşam alanlarında kullanılan malzemeler de bir hayli ilgi çekici… Ahşap malzemelerde 6 milim değil ama 12 milim kalınlık tercih edilmiş. Zeminde Canaletto’nun kestane ağacı ve duvarlarda meşe ağacı kullanılmış. Dekorasyonun genelinde özellikle bej ve kahverengi ağırlıkta… Yatın ana güvertesine konumlandırılan salon sancak taraftaki krem rengi koltuk, onun devamındaki iki berjer koltukla gerçek bir ev ortamı hissi yaşatıyor. Meşe ağacının sıcaklığı burada kendini hissettiriyor. Duvarlara ara ara kitaplık ve dolap yerleştirilmiş. L şeklindeki koltuğun tam karşısında yer alan dev ekran televizyon ve sinema keyfini tekneye taşıyor. Salonun devamında, iskele tarafta kuzine yer alıyor. Paszkowski’nin belirttiği üzere tekne sahibi yemek sanatına verdiği önemi yatın kuzinesinde de görmek istemiş. Bu nedenle kuzine içerisinde çalışmayı keyifli kılacak tüm donanıma sahip. İskele tarafa yerleştirilen merdivenler sayesinde mürettebat da bir alt güvertedeki kamarasına rahatça ulaşıyor ve teknedeki konukları etkilemeden tekne içinde dolaşabiliyorlar. Bu da, Achilles’in özel yaşam alanlarına sunduğu önemi gösteriyor.

Alt güvertede beach club
Teknede biri ana olmak üzere toplam beş kamara yer alıyor. Ana kamara, ana güvertenin baş tarafına yerleştirilmiş. Böylelikle tekne sahibi kendine özel bir alan elde ederken, baş altının tüm genişliğinden de yararlanıyor. Kamaraya giderken sancak tarafta tekne sahibine özel bir çalışma masası mevcut. Baş tarafa doğru konumlandırılan çift kişilik yatağın iskele yanında bir dinlenme ve okuma koltuğu, iskele tarafında da iki adet berjer koltuklar bulunuyor. Yatağın tam karşısında bir de LED TV mevcut. Yatın genelinde tercih edilen bej ve kahverengi döşemeler burada da göze çarpıyor. Kamaranın devamında banyo ve jakuzi yer alıyor. Banyo mermeri olarak Kudüs taşı kullanılmış.

46 Steel, 10 konuk kapasiteli. Çift kişilik konuk kamaraları alt güvertenin orta kısmına yerleştirilmiş. Tek kişilik yatakların bulunduğu diğer iki kamara ise devamına yerleştirilmiş. Kamaraların tamamında konuklara özen banyo mevcut. Öte yandan, mürettebata ait dört kamara ise baş altına konumlandırılmış. Tüm bunlara ek olarak, yatın öne çıkan bambaşka bir özelliği daha var: Alt güvertenin kıç tarafında bulunan beach club ve spor salonu. Beach club geniş yüzme platformuyla birleştiğinde denizdeki yaşamı daha eğlenceli kılabiliyor. Alt güverte havuzluğundan içeri girildiğinde karşılayan spor salonu ise tekne sahibinin özel talebi sonucu tasarlandı.

“Eşsiz yatlar talep ediyorlar”
İsmini İlyada Destanı’ndaki savaşçı Aşil’den alan yat gözle görülür bir şıklığa ve rahatlığa sahip. Her biri 2 bin 40 beygirlik iki Caterpillar motorun yerleştirildiği tekne en yüksek 17 knot hıza ulaşıyor ve 10 knot süratte ilerlediğinde 5 bin deniz milini rahatlıkla katedebiliyor. Yatın tasarımcısı Francesco Paszkowski son dönemde sektörde yaşayanları şu şekilde özetliyor: “Süperyat sahipleri artık sektördeki ilerlemelerin çok daha farkındalar ve yatlarının eşsiz olmasını arzuluyorlar. Kolay kullanım ve yakıt ekonomisi ise en az çevre hassasiyeti kadar önemli… Malzeme olarak gelenekselleşen bir çizgiden yana olsak da, özellikle döşemelerde yepyeni trendleri dikkate almamız gerekiyor. Birkaç yıl öncesine kadar tüm mobilyaları tekne üzerinde ortaya koyuyorduk. Şimdi ise her detay özel bir sipariş gerektiriyor.”

05-Sanlorenzo-46SteelTeknik Özellikler / ACHILLES
Tam boy 46 m
Genişlik 9,30 m
Ağırlık 425 ton
Kamara 5+4
Yakıt tankı 45.000 lt
Temiz su tankı 12.000 lt
Motor 2×2040 bg Caterpillar
Seyir hızı 15 knot
En yüksek hız 17 knot
Kamara 5
İletişim www.triodeniz.com

:::::DAMGA::::::
Boy 46,00 metre
Genişlik 9,30 metre
27.300.000 Euro
Eylül 2015 Teslim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.