46 metrelik spor yat COMO

Feadship üretimi, Dubois Naval Architects ve Redman Whiteley Dixon imzalı Como, sahibinin 70 yıllık yaşam deneyiminin bir ürünü. Hayatı spor otomobiller ve yatlarla geçen Neville Crichton için üretilen Como, 46 metrelik boyu ve 352 tonluk ağırlığına rağmen 19 knot sürate erişebiliyor. 

Yazı ESRA MAKARA, [email protected], Fotoğraflar FeadshIp Arşivi

Hollanda’nın önde gelen tersanelerinden Feadship’in 2014 başında suya indirdiği 46 metrelik motoryat Como, tasarımında teknolojik özellikler içeren custom bir yat… Tekne, yarış arabalarına ve yelken yarışlarına büyük ilgi duyan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in doğum günü dolayısıyla her yıl yayınlanan “onur listesine” adını yazdıran ve 2012 Dünya Süperyat Ödülleri’nde de onur ödülüne layık görülen Yeni Zelandalı iş adamı Neville Crichton’a ait. Lüks çizgilere sahip teknenin çizimi daha önce Crichton’a sekiz tekne daha tasarlayan Dubois Naval Architects tarafından yapılırken, dış yaşam mahalleriyle bütünleşik yapıdaki iç tasarımı Redman Whiteley Dixon’ın imzasını taşıyor.

Crichton’ın bu yeni yatı, aslında 70 yılı bulan bir yaşam deneyiminin yansıması olarak da tanımlanabilir. 14 yaşında okulu bırakarak otomotiv endüstrisine giren iş adamının neredeyse tüm dünyası yarış arabaları ve tekneler. 29 yaşında gırtlak kanseri geçirerek dört yıl içinde tam 30 ameliyat olan Crichton, “ben hayatımda hiç hasta olmadım” diyebilecek kadar da yaşam enerjisi ile dolu. Dünyanın yapay ses kutusu kullanan ilk insanlarından biri olan Neville Crichton, tüm yaşadıklarına rağmen otomobil yarışlarından yelken yarışlarına koşturmayı sürdürüyor. Bir dingi ile başladığı denizcilik hayatına pek çok başarı sığdıran Crichton, 2002 ve 2009 yıllarında McConaghy imzalı Alfa Romeo ile Sydney Hobart Yat Yarışları’nda da birincilik elde etmiş. Devamı Ocak 2014 sayımızda…

Feadship Como main deck 3 Feadship Como night 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.