Denizlerin Sportster’ı GALATEA

Kendine özgü çizgileriyle bir Heesen Yachts olduğunu gösteren 40 metrelik Galatea, MTU’nun yeni 4000 serisi motorlarıyla ulaştığı 29 knot’lık performansıyla öne çıkıyor. Heesen, bu yılki Dünya Süperyat Ödülleri’nde de aday olan yatı Harley Davidson’ın efsane modeli Sportster adıyla lanse ediyor.

Yazı ESRA MAKARA, [email protected], Fotoğraflar EMILIO BIANCHI, JEFF BROWN

Hızlı bir yat yavaş da seyredebilir, fakat yavaş gitmesi planlanmış bir yatın hızlı gitmesine imkân yoktur, düşüncesiyle hayata geçirilmiş Galatea… 30 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak 30’dan 70 metreye alüminyum yatlar üreten Hollandalı Heesen Yachts’ın DNA’sını ortaya koyan 40 metrelik yatın mühendisliğinde Van Oosanen’in, iç ve dış tasarımında Omega Architects tasarımcılarının imzası var. Eylül 2014’te Monaco Yacht Show’da tanıtımı gerçekleştirilen semi-deplasman yat, alüminyum gövde teknolojisi ve güçlü performansı ile iyi bir sportster olarak karşımıza çıkıyor.

Akdenizli duruşa sahip Galatea, tersanenin şimdiye dek 10 gövde inşa ettiği 37 metrelik yatının da yerini almışa benziyor. Suya indikten sonra Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan, İspanya ve Korsika’yı kapsayan toplam 7 bin 600 deniz milini katetti. Sahip olduğu 3 bin 600 beygir gücündeki ikiz MTU motorlar ile 28 knot hıza ulaşabilen yatın test seyirlerindeki kaydedilen performansı 29.7 knot… Humphree interseptörler ile hızlı dönüşlerde dengeli yapısından hiçbir şey kaybetmeyen yat, iki adet Seakeeper Gyro sayesinde de konuklarına demirde konfor sonuyor. Teknenin manevra kabiliyeti de altı çizilen özelliklerinden… Devamı Haziran 2015 sayısında…

270914_0102 280914_0294 Galatea

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.