Giaola-Lu YENİLİKÇİ TASARIM YÜKSEK TEKNOLOJİ

Bilgin Yachts’ın bahar aylarında suya indirdiği Bilgin 155, namıdiğer Giaola-Lu, 22 Temmuz’da West İstanbul Marina’da Meksikalı sahibine teslim edildi. Test seyirleri Bodrum ve Marmaris koylarında gerçekleştirilen 47 metrelik megayat, 28 Eylül-1 Ekim’deki Monaco Yacht Show’da boy göstermeye hazırlanıyor. 

Yazı ESRA MAKARA, [email protected]

Fotoğraflar BILGIN YACHT ARŞİVİ

Bilgin Yachts, deplasman serisinin en yeni modeli olan Bilgin 155’i Nisan 2016’da suya indirmişti. Temmuz’da Meksikalı sahibine teslim edilen Giaola-Lu’nun mühendisliği Unique Yacht Design’a, tasarımı ise H2 Yacht Design’a ait. Üretim aşaması iki yılı bulan yatın ilk bakışta dikkatleri çeken özelliği şüphesiz baltabaş gövde formu. Tekne sahibinin isteği üzerine gerçekleştirilen bu tasarım özelliği yata modern bir görünüm kazandırıyor. Meksikalı denizseverin megayatta aradığı bir diğer özellik de sosyal alanların elverişli ve çok kullanışlı olması. Üst güvertenin yarı açık yarı kapalı bir yaşam alanı olarak tasarlanması bu yüzden. Ayrıca ana güvertedeki aydınlatmalı, seyyar damarlı akik merdivene uzanan ferahfeza bir buluşma alanı da dikkat çekici. Bir bar alanı olarak dekore edilen alan istenildiğinde mini bir sinemaya da dönüştürülebiliyor.

SON TEKNOLOJİ KULLANILDI

Giaola-Lu’nun teknik özellikleri de 21. yüzyıla yaraşır türden. Çelik gövdeye ve alüminyum üst yapısına sahip olan megayat uluslararası sınıflandırmalara uygun olarak inşa edilmiş. Tersanenin yeni modele eklediği bir diğer özellik de tekne donanımında Savant otomasyon sistemi. Megayatta kullanılan bu yeni teknoloji sayesinde tekne sahibi ve konuklar Harman Kardon ses sistemini, perdeleri, müziği, havalandırmayı, aydınlatmayı, televizyonları ve kameraları yalnızca cep telefonu aplikasyonunu kullanarak idare edebiliyor.

Megayatın vurgulanan sosyal yaşam alanları elbette ki dışarıdan başlıyor. Dört güverteli yatın tüm güvertelerinde dış yaşam alanları olabildiğince güçlü tutulmuş. Açık alanlar bir hayli fazla, fakat özel tasarımlı bimini ve Tuuci marka şemsiyeler yardımıyla güneşten korunmak da mümkün. Güneşlenme güvertesine önü camdan yapılma büyük bir jakuzi, geniş bir yemek masası ve stadyum kalitesinde ses sistemi yerleştirilmiş. Güvertedeki iki bar alanından cam tezgâhlı olanı jakuzinin sancak tarafına, diğer bar güverte merkezinde iskeleye konumlandırılmış. Dış yaşam alanlarında kullanılan mobilyaların bazıları özel yapımken, bazıları da Valdenassi, Minotti, Dedon, Manutti, Summit Furniture ve Paola Lenti gibi dünyaca ünlü markalardan temin edilmiş. Devamı Eylül 2016 sayımızda…

1e7a1946 1e7a2102 1e7a2243

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.