ANDRE BORSCHBERG Maviliklerde bir sınır tanımaz

Bodrum’da Yuka 36 modeli koyu borda rengi ve krem tonunda üst binası olan bir lobster görürseniz, bilin ki kaptanı adını tarihe altın harflerle yazdırdı. André Borschberg, Bertrand Piccard’la birlikte güneş panelleriyle kaplı uçakları Solar Impulse’ı üretip güneş enerjisiyle gece ve gündüz uçarak 17 ayakta dünya turunu tamamladı. Jules Verne onları görse ayakta alkışlardı!  Yazı: Kıvanç Özdal

Solar Impulse projesini mutlaka duymuşsunuzdur. İki İsviçreli maceraperest André Borschberg ve Bertrand Piccard, kendi tasarladıkları güneş enerjisiyle çalışan elektrik motorlu uçaklarıyla dünya turunu Temmuz 2016’da tamamladılar. İlk uçuşlarını ise 2009’da yapmışlardı. Uçak hem gündüz hem de gece uçabiliyordu. Hayallerindeki projeyi geçen temmuzda tamamlayan ikili, isimlerini hem bilim hem de havacılık tarihine altın harflerle yazdırdılar. Pilot ve mühendis olan Borschberg, bu serüven boyunca (SI I ve SI II uçaklarıyla iki proje hayat buldu) Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından kabul edilen sekiz rekor kırdı. Bunlardan biri de Temmuz 2015’te kırdığı en uzun solo uçuşu rekoruydu. Borschberg, Japonya’nın Nagoya Adası’ndan havalanarak beş gün, beş gece boyunca uçup Havai’ye indi. Borschberg bu uçuşla ilgili “herkes nasıl bu kadar uzun süre uçabildiğimi sordu, oysa çocukluk hayallerimin ve onlarca yıl çalışmamın sonucunda gerçekleşen bu uçuş, geride kalan onca yıl düşünüldüğünde o kadar da uzun değildi” diyor.

André Borschberg’in bir mavi tutkusu gökyüzüyse diğeri de deniz. Daha önce İsviçre’de 28 feet’lik bir katamaran sahibi olan Borschberg, İsviçre göllerinde yelken yaptığı günleri keyifle anlatıyor. Borschberg’in yine İsviçre’de kullandığı günlük geziler yaptığı bir de motoryatı varmış. Tekneyi 10 yıl kadar kullandıktan sonra Solar Impulse projesi sırasında çok yoğun olduğundan satmış. Borschberg SI II ile dünya turunu tamamladıktan hemen sonra ise yeni teknesini aldı. Yuka Yat’a yaptırdığı 36 feet’lik lobster teknesinin ihtiyaç ve beklentilerini optimum derecede karşıladığını söyleyen Borschberg tekneyi Bodrum Gündoğan’daki evinin önüne bağlamış bile. Altı Dünya Şampiyonluğu sahibi offshore yarışçısı Kerem Tuncer’in Borshberg için yaptığı Shy isimli tekne, tersanenin bu yıl içinde ürettiği dört Yuka 36 modelinin üçüncü gövdesi.

36 yıllık Türk eşi ve kızlarıyla birlikte sık sık Türkiye’ye gelip uzun süre geçiren Borschberg “Türkiye benim ikinci ülkem” diyor. Bu sıradışı karakterin teknelerle olan ilişkisini ve Solar Impulse macerasını kendisinden dinledik. Devamı Eylül 2016 sayımızda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.