Palmer Johnson’ın altın yatı KHALILAH

İlk bakışta bir göz aldatmacasıyla hem yarış otomobili hem de bir uzay mekiğini andıran Palmer Johnson 48M, Amerikalı tersanenin SuperSport serisinin en yeni modeli… Berkeley March tasarımı megayat trimaran gövde yapısıyla olduğu kadar performansıyla da ilgi topluyor.

Yazı ESRA MAKARA, [email protected] Fotoğraflar QUIN BISSET

Amerikalı Palmer Johnson tersanesinin trimaran gövde formunda ürettiği SuperSport serisinin yeni modeli PJ 48M, Khalilah ismini alarak 2014 Mayıs’ta sahibiyle buluştu. Amerika’nın ünlü kriket oyuncusu Timur Mohamed’e ait olan yat, sedefi andıran görünümü, altın rengi gövdesi ve siyah radarıyla denizlerde fark yaratıyor. Altın detaylarını iç yaşam mahallerinde de barındıran megayatın bu renginin cazibe, güven ve tutkuyu temsil etmesi öngörülmüş. Tekneyi gözlerden sakınan tersane ve tekne sahibi, Khalilah’ın iç yaşam mahallerinden kareleri ilk kez Yacht Türkiye’ye özel olarak paylaştı.

Palmer Johnson, 1918’de Hans Johnson ve Herman Gmack tarafından Wisconsin’de kuruldu. İlk yelkenlisini 1926’da suyla buluşturan tersanenin ilk ahşap yatı da 1928’de denize indirildi. 1960’larda alüminyum gövdeli hızlı yelkenliler bu tersanede üretildi. Tersanenin süperyat sektörüne geçişi ise İtalyan Nuvolari Lenard tasarımcılarıyla bir araya gelmesiyle birlikte gerçekleşti.

Dört nesildir denize indirdiği yatlarla sektöre ivme kazandıran firmanın bugün dünya sularında yüzen 200’ün üzerinde teknesi mevcut. İspanya Krallığı için üretilen Fortuna döneminin en hızlı yatı unvanını alırken, Turmoil ilk explorer yat ve La Baronessa da ABD’de suya indirilen en büyük alüminyum yat olarak anıldı. Son dönemde özellikle spor tekne üretimine ağırlık veren tersanenin 2014’te suyla buluşturduğu tamamı karbondan yapılan 49 metrelik yatı Khalilah da markanın modern duruşunu yansıtıyor. Devamı Ekim 2015 sayımızda…

KHALILAH-3340 KHALILAH-3944

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.