Yaz-kış denizde Axopar 28 AC

Kapalı kabini ve dizel ısıtıcısı ile kışın; baş ve kıçtaki dış yaşam mahalleri ve sunroof’lu tavan yapısıyla yazın kullanım konforu sunan Axopar 28 AC, sekiz kişinin seyre çıkabildiği ve dört kişinin konaklayabildiği kompakt bir tekne… Kuzeyli geni sayesinde her şartta denizde olabilen 8,60 metrelik tekne 47 knot’lık maksimum hızıyla İstanbul için de bir ulaşım alternatifi.

Eylül 2014’te, Pendik’teki İstanbul Boat Show’da ilk kez karşımıza çıkan Axopar tekneleri, “Kuzeyli” tasarımları, sportif gövde yapıları ve uygun fiyatlarıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Türkiye temsilciliğini Aquamotor’un üstlendiği Finlandiyalı Axopar, İskandinav kökenli Aquador, XO ve Paragon yatlarının tasarımlarını ve üretimlerini de gerçekleştiren yüksek sirkülasyonda tekne inşa eden bir firma. İlk kez Nisan 2014’te lansmanı yapılan 28 feet’lik Axopar teknelerinin ismi de bu üç markanın ilk iki harflerinin birleşiminden geliyor. Markanın çıkış noktası ise Kuzeyli tekne piyasasında, kaliteli ancak daha uygun fiyatlı ürünlerle yer almak. Çok kısa bir sürede bu hedefine ulaşan markanın tekneleri Türkiye’de 23-28 Eylül’deki İstanbul Boat Show’dan bu yana 11 adet satıldı. Finlandiyalı firma İsveç Kralı’nın da 28 OC model bir Axopar tekne satın aldığını duyurdu.

Şu an hepsi 28 feet (8,60 metre) boyunda aynı gövdeye sahip ancak güvertesi ve yerleşimi farklı beş model üreten firma 2015’te aynı konseptte 37 ve 46 feet’lik modellerin de inşasına başlayacak. Devamı Şubat 2015 sayımızda…

Yazı EYÜP ÖZEL, Fotoğraflar ÇİĞDEM YURTSEVER

9373 9668 9672 9721 Axopar 28 AC_E8A0536

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.