TAN SAĞTÜRK: “Artık denizde olmak istiyorum”

Tan Sağtürk Akademi ile Türkiye’nin dört bir yanğnda dans okullarğ açarak, balenin yaygınlaşması için çalışmalar yapan Tan Sağtürk tam bir deniz aşığı… Uzun yıllar tekne kiralayarak deniz tutkusunu yaşayan Sağtürk, sonunda kendine Azuree 46 model bir yelkenli aldı. Türkiye’de ilk kez Avrasya Boat Show 2014’te sergilenen Azuree 46’yı Sağtürk ile beraber gezdik.

Yazı: NESLİHAN BÖLE / [email protected]  Fotoğraflar: PINAR GEDİKÖZER

Bu yıl tekne sahibi ünlülere bir isim daha katıldı: Tan Sağtürk… Kendine ilk kez bir tekne alan Sağtürk’ü bu yaz yelken açarken sık sık görürseniz hiç şaşırmayın. İlk teknesinde tercihini bir yelkenliden yana kullanan ünlü balet, çevresindekilerin motoryat aldırma konusundaki ısrarına boyun eğmeyerek kendine 14 metrelik bir yelkenli aldı.  Ünlü dansçının aldığı tekne; Azuree’nin yeni amiral gemisi olan Azuree 46 ve prömiyeri 2013 Cannes Boat Show’da yapılmıştı. Sirena Marine’in Bursa’da ürettiği gezi-performans yelkenlisi, Türkiye’de ise ilk kez 14-23 Şubat tarihlerindeki CNR Avrasya Boat Show’da sergilendi. Biz de henüz sahibine teslim edilmeden ve denize inmeden yeni teknesinde Tan Sağtürk’ü yakaladık ve denizle olan hikâyesini kendi ağzından dinledik.

“Baleden önce deniz vardı”

Denizle ilişkiniz ne zaman, nasıl başladı?

Denizle ilk tanışmam baleden de önceye denk geliyor. Bale 34 yıldır hayatımdaysa, denizle tanışıklığım ondan birkaç yıl öncedir. Çeşmeliyim ve denizde büyüdüm. Şimdi İstanbul’da yaşıyorum ama denizden çok uzak kalamıyorum. Gerek bedenen, gerekse psikolojik olarak sıkıntı hissediyorum. Devamı Mart 2014 sayımızda…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.