BAYK KIŞ TROFESİ’nde tatsız sonuçlanan ilk ayak

Bu sene BAYK Kış Trofesi 19-20 Ocak tarihlerinde 41 teknenin katılımıyla yapılan ilk yarışlarla başladı. Ancak yaşanan bir kaza teknelerde hasara, bir takımın da diskalife olmasına yol açtı. 

Yazı ve Fotoğraflar ÇİĞDEM YURTSEVER

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü’nün (BAYK) Milta Bodrum Marina desteğiyle organize ettiği BAYK Kış Trofesi bu kez ana sponsoru olmadan 19-20 Ocak tarihlerinde başladı. Her yıl ocak ayında başlayan ve son zamanlarda güçlü sponsorlarla yoluna devam eden BAYK bu yıl yarışları tek başına finanse edecek. Yedi ayak süren yarışların ilk ayağına katılım ise 41 teknede kaldı. IRC belgelerinin tamamlanmaması sebebiyle sadece finiş zamanları alınan yarışlarda sonuçlar bir sonraki ayakta açıklanacak. Bu yıl ayrıca overall uygulamasına da geçiliyor. IRC A (Bordo), IRC B (Yeşil) ve Destek (Beyaz) sınıfları kendi grupları içerisinde overall derecelendirmeler alacak. Trofe sonunda alt gruplarda Trofe ödülleri ilk üç dereceye verilecek.

ZOR ANLAR

Haftanın ilk günü sabahı Marina Yacht Club’da Başhakem Ayberk Olcay tarafından yapılan brifingin ardından denize çıkan ekipler için hava kapalı ve rüzgâr pek sert değildi. Önce Destek grubu start alırken onların startıyla birlikte IRC B grubunun 5 dakikası verildi. Her iki grup da ROTA 2’yi uyguladı. Start-Karaada sancakta-Kıstak Adası sancakta-Karaada sancakta- Start hattı mevkiinde finiş şeklinde ilan edildi. Yaklaşık 18 deniz milini her iki grup da tamamladı. 

Rüzgâr 90-120 derece arasında değişirken 7-8 knot’lar arasında esiyordu. Karaada’yı bordalayan ekipler hafif rüzgârla yarışlarını tamamladı. IRC A grubu için ise hakem komitesi şamandıra yarışı verdi. Bodrum Kale önünden start alan A grubu Karaada Boğazı’nda yer alan 1.7 mil mesafeli ofsetli orsa şamandırasını iki tur dönüp geleceklerdi. Ancak devamlı yön değiştiren hafif rüzgâr yarışçılara zorlu anlar yaşattı. İlk turda rüzgâr döndüğü halde lider ekip Kapkara şamandırayı dönmüş olduğu için ancak ikinci turda charlie uygulaması yapıldı ve orsa şamandırasının yerini değiştirmek yerine yeni orsa şamandırası yeni rüzgâr derecesine göre atıldı. İlk yarış Boğaz hattında hafif ve oynayan rüzgârda zorlu geçerken kale önündeki finiş hattında rüzgâr sert ve kararlıydı. Kapkara, Kontikim ve Deniz Cadıları-Nora ekipleri kendi gruplarında first finiş yapan ekipler oldu.

Günün ikinci yarışına sıra geldiğinde rüzgâr artınca hakem komitesi bunu değerlendirip coğrafi rotalı yarış için Rota 4’ü anons etti. Ancak rotaya göre, şartlı geçişin yapılacağı bölgeye dalış teknesi geldiği için çatışmayı önlemek adına starta dakikalar kala komite rotayı değiştirip Rota 3’ü ilan etti. Her iki rotaya göre Çelebi Adası dönülecekti, ancak dönüş her iki rotada farklı taraftandı. Fakat pek çok ekip start hazırlıkları yaparken anonsla verilen rota değişikliğini duymayıp Çelebi Adası’na geldiklerinde karışıklık yaşadı. Adayı hangi taraftan döneceklerini bilemeyen ekipler lider tekneyi takip etti. Burada pek çok ekip için yarışın kaderi de belli oldu. Günün ikinci yarışı ekipler için biraz hayal kırıklığı yaratsa da tüm ekipler yarışlarını tamamladı. Sadece IRC A gruplarının yaptığı ikinci yarışta ilk üç finişi ekipler Kapkara, Göztepe Yelken ve Nomad Turx ekipleri oldu. Yorucu geçen iki yarışın ardından Milta Bodrum Marina içinde yer alan Marina Yacht Club’da verilen kokteyl ile yelkenciler yorgunluk attıktan sonra ertesi günü brifing için tekrar bir araya geldi. Haftanın son yarışı tüm ekipler için coğrafi rota olarak açıklandı.

KAZA, PROTESTO, DİSKALİFİYE

Denize çıkıldığında önce 2013 yılındaki BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayağında elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Burçin Hazarhun bu yıl da saygı duruşuyla anıldı. Ardından Destek sınıfı için Rota 3, IRC A ve B için Rota 4 ilan edildi. Ancak 14-15 knot’larda start alan IRC A grubu orsa şamandırasına topluca geldiğinden yoğunluk yaşanan şamandıra başında Aquavit teknesi ile Boreas teknesi arasında yol hakkı sebebiyle çatışma yaşanırken, Aquavit Boreas’a iskele kıçtan çarptı. Boreas teknesinin bordasında delik açılırken Aquavit teknesinin gönderi ve demir loçası parçalandı. Her iki ekip de yarışı bırakırken kimseye zarar gelmedi. Kazanın sonunda önce Aquavit sonra Boreas ekibi birbirlerine protesto verdi. İlk ayağın en tartışmalı konusu olan kazanın ve protestonun sonunda Boreas ekibi diskalifiye oldu. Filo yarışına devam ederken rüzgâr gücünü iyice artırdı ve yağmur sağanakları geçiş yaptı. Kısa bir süre dolunun yağdığı da görülürken bazı ekipler balonlarını açmadan yarışlarını tamamladı. Kapkara, Define ve Nomad Turx ekipleri IRC A grubunda ilk üçte finiş verdi. Kabasakal, Milta Bodrum Marina Cape Horn ve Rüzgâr IRC B grubunda, Deniz Cadıları-Nora, Mırmır Kechi Sailing ve Dalga 2 ise Destek sınıfında ilk üçte finiş veren ekipler oldu.

ORGANİZASYONA DAİR

Milta Bodrum Marina bu sene yarış günlerindeki bedelsiz ev sahipliğinin yanında, yarış teknelerine uzun süreli konaklamalarda da büyük indirimler yapmaya başladı. Çekip atmalarda da sürpriz kampanyalar var.

Bodrum Deniz Kurtarma, her yıl olduğu gibi, ekiplerin güvenliği için denizde yerini almaya devam ediyor.

Bu yıl organizasyondaki brifing, kokteyl ve kupa töreni gibi etkinliklere marina içinde yer alan Marina Yacht Club ev sahipliği yapıyor.

Yıllardır Bodrum’da yarışlara katılan yelkenci Rıza Epikmen bu yıl kulübün komodorluk görevini üstlenerek brifingde tüm samimiyetiyle iyi dileklerini dile getirdi.

Bu yıl yarışların başhakemliğini yine Ayberk Olcay üstlenirken, brifingde özellikle rüzgârların istikrarsız olduğunu ve hava raporlarının yüzde 70 oranında tutmadığını belirterek bu sebeple her şeyin deniz üzerinde karar verileceğini anlattı. Diğer yandan yarışlarda güvenlikten asla taviz verilmeyeceğini de ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.