Bodrum guletine yeni bir yorum

Lalmira
Bodrum İçmeler’de 2013 yaz sonu suya indirilen Lalmira alışılmışın dışındaki gulet görünümü, beyaz rengi, zarif ve şık çizgileriyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Guletin yeni yorumu da diyebileceğimiz 24 metrelik Lalmira, Valena Yachts tarafından “modern-geleneksel” tanımıyla tasarlanıp inşa edildikten sonra artık görücüye çıkmaya hazır.

Yazı ve fotoğraflar: ÇİĞDEM YURTSEVER
[email protected]

Yat üretimi ve charter alanında 25 yıldır Bodrum’da faaliyet gösteren Valena Yachts yıllar içinde Bodrum teknesinin gelişimine tanıklık eden az sayıdaki firmalardan biri. Teknenin tasarımını ekibiyle birlikte yapan firma sahibi Nur Yılmaz, klasik guletlerdeki önemli ihtiyaç ve eksikliklerin giderildiği Bodrum’a özgü bir tekne üretmek isteğiyle yola çıkmış. Bir yıllık tasarım sürecinin ardından defalarca maketi yapılan 24 metrelik Lalmira, 16 aylık inşa aşaması da tamamlandığında; ortaya farklı gövde yapısı, kolay kullanımı, yelken performansı ve görselliği yeniliklerle dolu bir gulet çıkmış. Bodrum guleti modernize edilip motor-yelkenli yani uzun omurga olarak tasarlanmış. Baş tarafı modern bir yelkenli, kıç tarafı Bodrum guleti formunda bu teknenin tarzı için “modern-geleneksel” diyor Valena Yachts. “Sloop” (tek direkli yelkenli) armalı teknede motor ve yelkenli ile seyrine aynı oranda önem verilmiş. Dolayısıyla yüzde 50 motor ve yüzde 50 yelken ile seyir yapabilecek şekilde tasarlanıp donatılmış.

El yapımı yekpare postalar
24 metrelik tek direkli teknenin en önemli yapısal özelliği postalarının (eğrileri) tek parça olarak 4 milim papel ahşaptan lamine üretilmiş olması. 16 santim derinliginde 11 santim genişliğinde tek parça çember halinde üretilen postalar teknenin hem sağlamlığı ve hem de görselliği açısından önemli bir farklılık meydana getiriyor. Nur Yılmaz teknenin gövde yapısını şöyle anlatıyor “25 tane posta var bu teknede. Bu postalar yapıldıktan sonra üstten yükseltilip alçaltılması mümkün değil. Dolayısıyla birebir çizime ve birebir makete göre yapıldı. Postaların dış kaplamasında strip plank dediğimiz 26 milim ‘concave convex’ bir kaplama var. Onun üzerine dört kat  4 milim diagonal papel kaplama ve en sonunda üç kat elyafla kaplama yapıldı. ‘cold  moulded’ deniyor buna. Lamine fakat elyafla kaplı bir tekne.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.