Ekonomik bir yarış teknesi Farr 280

Onlar tasarımlarını da kurallarını da kendileri belirliyorlar! Farr Yacht Design’ın 30 feet altı one-design kategorisinde tasarlayıp ürettiği Farr 280, grand prix yarış heyecanını artırmayı hedefliyor. Firmanın genel müdürü Partrick Shaughnessy ile Farr 280’in Türkiye prömiyerinin yapıldığı Avrasya Boat Show’da buluştuk. 

Yazı ESRA MAKARA Fotoğraflar FARR YACHT DESIGN ARŞİVİ

Mayıs 2014’te suyla buluşan, ardından Sailing World ve Yachts&Yachting dergileri tarafından Amerika’da yılın yatı ödülüne layık görülen Farr 280, 2015 Key West Yarış Haftası’ndaki performansıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yarışı ilk sırada tamamlayan 8,72 metrelik tekne, Farr Yacht Design’ın Genel Müdürü Patrick Shaughnessy’ye göre genç ve hareketi seven yelkencilere hitap ediyor. 16 Ocak’ta CNR Avrasya Boat Show’da bir araya geldiğimiz Shaughnessy ile teknenin tasarımından inşa sürecine kadar tüm ekibe yansıyan heyecanı konuştuk.

Markanın 1981’de Bruce Farr ve Russell Bowler ile başlayan hikâyesi 2001’de Patrick Shaughnessy ve ekibine devrolmasıyla birlikte biraz olsun şekil değiştirmiş. 25 yıldır firmanın bir parçası olan Shaughnessy “Biz daha çok genç bir şirket gibi hareket ediyoruz” diye anlatıyor yeni çalışma ortamını. 12 kişilik bir ekibin oluşturduğu firmadaki yaş ortalaması 30. Broker, hâlihazırda suda olan veya daha önce kullanılmış teknelerin satışını gerçekleştirirken, tasarımcı ve mimarlar tekne detayları üzerinde çalışıyor. Shaughnessy’ye göre “kendi içinde meyve veren genç bir firma” Farr Yacht Design. Devamı Mart 2015 sayımızda.

Farr 280 at Key West Race Week Farr 280 at Key West Race Week

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.