EDHEM DİRVANA “America’s Cup’a da katılacağız”

Hızlı yelkenlilere olan tutkusuyla tanıdığımız Edhem Dirvana 2009’da Bozburun Yat Kulübü’nü kurduktan sonra ilk olarak Formula 20 katamaranını aldı. Ardından Formula 40 katamaranı, son olarak da Formula 40 tipi bir trimaran alıp Fransa’dan Türkiye’ye getirdi. Yelkene gönül veren adrenalin tutkunu Dirvana flimdi kurduğu Team Turx ekibi ile yelken yarışlarının en hızlılarından olan Extreme Sailing Series’in İstanbul etabına katılamaya hazırlanıyor. Bir sonraki hedefi ise daha da büyük: America’s Cup’a katılmak…

Bozburun’a gidenler mutlaka tanışmıştır, Edhem Dirvana ile… Türk yatçılığının en önemli ve saygın isimlerinden Süleyman Dirvana’nın oğlu… Bozburun Yat Külübü’nde, tekne ile gelenlerin ihtiyaçlarının karşılandığı iskelesi, restoranı, barı ve butik oteliyle dört dörtlük bir tesisi başarılı bir şekilde yönetiyor ve deniz tutkunlarının uğrak yeri haline getirdi.

Dirvana’nın babasından miras deniz ve yelken tutkusu ise şimdi onu yeni maceralara sürüklüyor. Kuruduğu Team Turx ekibi ile uzun süredir Bozburun’da kamp yapan Edhem Dirvana’nın bu hazırlığı ise dünyaca ünlü yelken yarışı Extreme Sailing Seires’in 11-14 Eylül’de İstanbul’da koşulacak altıncı ayağı için. Dirvana’nın kurduğu Team Turx bu yarışlara katılan ilk Türk ekibi olacak.

America’s Cup’a katılmayı da hedef olarak koyan Dirvana bu inancını da şöyle açıklıyor: “İki sene önce Extreme’e katılacağımızı söylediğimde de hayal âleminde olduğumu düşünenler vardı…”

Edhem Dirvana ile geçmişten bugüne deniz yaşamını, Extreme yarışını ve hayallerini konuştuk…  Devamı Temmuz 2014 sayımızda…

Teamturx2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.