Seda Bakan: “Amirim yola çıkıyorum!”

BEHZAT Ç.’NİN KOMİSER YARDIMCISI EDA DÜMENE GEÇTİ

“Amirim yola çıkıyorum!”
Behzat Ç. dizisinin tek kadın polisi Eda karakterini canlandıran, güzelliğiyle olduğu kadar oyunculuğuyla da beğeni kazanan Seda Bakan, “Behzat Ç. Ankara Yanıyor” sinema filmiyle oyunculuk kariyerine devam ediyor. Yakında “Zaman Makinesi 1973” filminde başrolde göreceğimiz Bakan’a hayalindeki tekneyi sorduk, yelkenliye daha sıcak baktığını öğrendik.

Yazı: NESLİHAN BÖLE [email protected]
Fotoğraflar: PINAR GEDİKÖZER

Şanslıyız ki yılın son güneşli günlerinde buluşma imkânı buluyoruz Seda Bakan’la… Sözleştiğimiz yerde, Fenerbahçe Marina’da buluşuyoruz. Teknemiz 12,34 metrelik Philippe Briand tasarımı bir Jeanneau Sun Odyssey 409… Zaman kaybetmeden teknemizin kaptanı Cenk Tekkaya motoru çalıştırıddcyor ve denizde kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Kaptanımız Cenk’in “Sen kullanacaksın, hadi geç bakalım dümene” dediği Seda, heyecanla iki dümenli Sun Odyssey 409’ın iskele taraftaki dümenini tutuyor. Ve Cenk kaptanın direktifleriyle yavaşça denize süzülüyoruz. Seda tekneyi kullanırken biraz panikliyor, her yaptığı dümen hareketinden sonra “şimdi ne yapacağım?” diye ardı ardına soruyor. Ancak biraz alışınca ve bizden övgüler alınca “İşte kızlar, ben böyleyim” diye gururlanıyor. Sonra eline bir telsiz alıyor ve iyice havaya girerek, birden Behzat Ç.’deki Eda komiser oluveriyor. “Amirim amirim… Paşazadem teknesiyle Fenerbahçe Marina’dan çıkış yapıyoruz.” Hepimiz o an çok eğleniyoruz ve Seda’yla deniz üzerinde keyifli bir söyleşiye başlıyoruz.

Nerelisin, denizle ne zaman tanıştın?
Aslen Adapazarlıyım ama Gebze’de doğup büyüdüm. O yüzden denize yabancı değilim. Dört yaşında yüzmeyi öğrenmişim. Antalya’da bir yazlığımız vardı ve ben suyu o kadar çok seviyordum ki, hiç içinden çıkmazmışım. Şimdi denizi bu kadar çok sevmemde çocukluğumun büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Yazın mesela mavi turlara katılmayı çok severim. Şimdiye kadar yedi sekiz kere gitmişimdir. Eğer teknesi olan arkadaşlarımdan davet alırsam hiç kaçırmam, mutlaka giderim. Nereye gidersem gideyim içinde deniz olan bir tatil yapmak isterim. Çünkü o zaman tatil yaptığımı hissediyorum.

Teknelerle aran nasıl? En son ne zaman bir tekneye bindin?
Biz bu yaz erkek arkadaşımla laser yapmak istedik. Onun laser’i var ve evin bir köşesinde duruyor. Henüz onu evden aşağı bile indiremedik. Biz de dedik ki biz bunu indiremiyoruz, başka bir şey yapalım ve dört kişilik bir grupla katamaran turu yaptık. Rüzgârı yakalamaya çalıştık, biraz sürüklendik ama çok eğlenceli bir deneyimdi.

“Motoryat benlik değil”
Hayalindeki tekneyi sorduğumuzda motoryat değil de yelkenli olmasını tercih ettin. Neden?
Motoryat benlik bir şey değil. Ben daha maceracı bir tipim. Denizin üstündeysen ve doğayı yaşamak istiyorsan, o halde yelkenli bir tekne kullanmak daha mantıklı. Ayrıca doğaya zarar vermiyorsunuz. Bir de yelkenli tekneler çok eski bir gelenek… İnsanlar yelkenlilerle nerelere gitmişler, neler yapmışlar. Bence teknenin en eğlenceli tarafı yelkeni idare etme kısmı…

İleride tekne sahibi olmayı düşünür müsün?
Bence bunlar çok sorumluluk getiren şeyler. Ben bir tekne alacağım zaman marinada yatmasını istemem. Onunla gerçekten vakit geçirmek isterim. Öyle bir vaktim olursa, bir yelkenli almayı düşünebilirim.

Teknede en çok nerede vakit geçirmeyi seversin?
Muhabbet neredeyse ben orada vakit geçirmeyi severim. Biz teknede genellikle arkadaşlarımızla olduğumuz için vakit muhabbetle geçiyor. Tek takılıp, keyif yapmayı sevmiyorum. Zaten bir defasında teknede giderken güneşlenmiştim ve güneş çarpmıştı beni. Gerçekten çok kötü olmuştu. O yüzden artık teknede güneşten kaçıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.