Ada ülkesinden 10 Tekne

En önemli yat markalarına bakıldığında İngiliz yapımı tekneler hatırı sayılır bir yer tutar. Bunda elbette ada ülkesi İngiltere’nin denizcilik geçmişinin payı büyük… Oyster, Princess, Fairline, Sunseeker gibi dünyaca ünlü markaların başını çektiği İngiliz tekneler, zor hava koşullarına dayanıklı oluşları ve kaliteli işçilikleriyle öne çıkıyor. Bu ay sayfalarımızı İngiliz teknelerine ayırdık. Beşi yelkenli, beşi motoryat olmak üzere tam 10 tekneyi yakından inceledik…

Pearl 75,   2.488.500 Sterlin

16 yıllık bir deneyime sahip İngiliz motoryat markası Pearl, dünyaca ünlü Bill Dixon ve Kelly Hoppen gibi tasarımcılarla çalışıyor. 23 metre uzunluğunda ve 5,98 metre genişliğindeki Pearl’ün amiral gemisi 75 ise lüks ve stil sahibi… Etkileyici bir manevra kabiliyetine sahip motoryat, joystickle de kumanda edilebiliyor. Pearl 75, geniş üst güvertesi, hidrolik yüzme platformu ve jet-ski için ayrılmış tender alanıyla öne çıkıyor. Ayrıca teknenin flybridge’indeki bimini ve ana güvertedeki pasarella da hidrolik… Salonda farklı bir tarz denenerek kuzine, iskele baş tarafta, hemen kumanda mahallinin arkasına konumlandırılmış. Sadece kamaralara ayrılan alt güverteye ise beş kamara yerleştirilmiş ve her kamaranın kendine ait banyosu mevcut. Yatın iç tasarımı ve yerleşimi de tekne sahibinin istediğine göre düzenlenebiliyor. 

Sunseeker 68 Super Yacht,  1.631.000 Sterlin 

Dünyaca ünlü İngiliz yat üreticisi Sunseeker’ın 2013 yılında suya indirdiği 68 Sport Yacht, 21,70 metre boyunda ve 5,09 metre genişliğinde… 18-26 Ocak 2014’teki Boot Düsseldorf’ta prömiyeri yapılan 68 Sport Yacht, manevra kabiliyeti yüksek ve dengeli bir sürüş sunuyor. Konforlu ve 40 knot hıza kadar ulaşabilen yüksek performanslı yatın iç tasarımında yüksek kalitede malzemeler kullanılarak “lüks algısı” artırılmış. Ön güvertede muazzam bir güneşlenme alanı sunan motoryatın flybridge’ine ve havuzluğuna masalı oturma grubu yerleştirilmiş. Ana güvertede geniş salon ve yemek alanı bulunurken, alt güverteye L şeklinde bir kuzine, bir ana, bir VIP, bir de konuk olmak üzere üç kamara yerleştirilmiş.

Moody 54 DS, 569.000 Euro

Artık Alman Hanse Group’un çatısı altında bulunsa da o efsanevi bir İngiliz… Alman mühendisliği ve İngiliz klasik tasarımının bir araya gelerek oluşturduğu Moody 54 DS ise serinin en sonuncusu… 17,15 metre boyunda ve 5,20 metre genişliğindeki yelkenlide “deck saloon” özelliği sayesinde ana güverteden salona kot farkı olmaksızın geçiliyor. Dünyanın en ünlü tasarımcılarından Bill Dixon’ın elinden çıkan 54 DS, tam bir denizci. 1000 litrelik yüksek yakıt ve 810 litrelik su tankı kapasitesi bulunan yelkenlinin, saklama alanlarının fazlalığı ve genişliği uzun seyirler için de ideal. Kendinden tramolalı flok ve elektrikli vinçler sayesinde kullanım kolaylığı sunan Moody 54 DS’de uzun seyirleri tek başınıza ve dümen mahallini hiç terk etmeden yapmanız mümkün. İçeride de bir kumanda mahalli bulunan 54 DS’in standart yerleşiminde dört kamara ve üç banyo yer alıyor. Kuzineyi ise isterseniz salonda, isterseniz bir kamaradan feragat ederek alt güverte tercih etmek mümkün. Ana yelken alanı 81,50 metrekare olan yelkenlinin motoru ise standart olarak sunulan 150 beygirlik Volvo Penta.

Fairline Targa 48 Open,  410.000 Sterlin

Dayanıklı olduğu kadar zarif tekneler üreten Fairline’ın Targa serisindeki 48 Open, denizle bütünleşen Akdenizli bir ruha sahip. Açık alanlardan ve gün ışığından olabildiğince faydalanılan tasarımıyla öne çıkan 48 Open, 15,46 metre uzunluğunda ve 4,33 metre genişliğinde… Üstü tamamen açık ve geniş güneşlenme minderlerinin yerleştirildiği havuzluk, su altına indirilebilen hidrolik yüzme platformuyla bir plaja dönüşüyor. Teknenin başka bir özelliği de güneşlenme minderlerinin altındaki garaj alanı. Buraya Williams 285 TJ model bir tender sığabiliyor. Tüm bunların yanı sıra elektrikli sunroof’u sayesinde tekneyi ister üstü kapalı ister açık kullanabiliyorsunuz. İki kamaralı tekne, geniş ailelerin tercih edebileceği düşünülerek salonun yerine üçüncü bir kamara seçeneğiyle de sunuluyor. Kıç tarafa yerleştirilen ana kamara ise, teknenin en geniş yerinden yararlanıyor. Ayrıca salondaki kanepe de yatağa dönüştürülebiliyor. 

Oyster 625,  Fiyat belirtilmedi

Yüksek kalite yelkenli sınıfında yer alan Oyster’ın 19 metrelik modeli 625, Humphreys Yacht Design tarafından tasarlanmış. Tam boyu 19,37, genişliği 5,44 metre olan yelkenli, yeni gövde tasarımıyla yüksek performans ve yol tutuş sağlıyor. 2012’de Avrupa’da “lüks-gezi sınıfında” yılın yatı seçilen 625’in öne çıkan özellikleri; geniş dış yaşam alanları, güvenli havuzluğu, temiz güvertesi ve başüstündeki güneşlenme alanı… İç tasarımında ise esnek yerleşimi ve genişletilmiş ana kamarası ile dikkat çekiyor. Alt güverteye inişte konuklarını geniş bir salon ve yemek masasının karşıladığı yelkenlinin en büyük sürprizi; üçlü dikey pencereleri. Buradan dışarıyı izlemekse ayrı bir keyif. Dört kamaralı yelkenlide, ana kamara kıçta yer alırken iki farklı yerleşim opsiyonu sunuluyor. 

Gunfleet 58, 1.250.000 Euro

35 yıl boyunca Oyster Yachts’ın yönetiminde söz sahibi olan Richard Matthews, 2008’de ayrılarak Gunfleet Marine’i kurdu. Sektörde henüz çok genç olan Gunfleet, 58 modeliyle 2014 Avrupa Yılın Yatı ödüllerinde lüks-gezi kategorisinde aday gösterildiğinde dikkatleri üzerine topladı. Dünya prömiyeri Eylül 2013’teki Cannes Boat&Yacht Show’da yapılan yelkenli, 18,25 metre uzunluğunda ve 5,20 metre genişliğinde. Tony Castro’nun tasarladığı Gunfleet 58, kolay kullanım özelliğiyle öne çıkıyor. Dümenler elektrikli vinçlere yakın olduğu için tekne tek başına rahatlıkla kullanılabiliyor. Temiz ve düzenli güvertede, yelken yaparken etrafta rahatça gezilebiliyor. Yelkenlinin geniş salonunda açılır-kapanır yemek masası, iskele tarafa kuzine, sancak tarafta ise harita masası yerleştirilmiş. Bir ana, bir VIP ve iki konuk kamaralı teknenin ana yelken alanı 77,34, cenovası ise 97,35 metrekare. Tekne, test seyirlerinde, geniş apazda 25-27 knot hızlara ulaştı.

Rustler 33, 99.500 Sterlin

24-63 feet arası yelkenliler üreten Rustler Yachts’ın merkezi İngiltere’nin güney ucundaki Falmouth kentinde yer alıyor. Firmanın inşa ettiği en son modeli ise 33 feet’lik bir gezi yelkenlisi… 10,36 metre uzunluğunda ve 2,44 metre genişliğindeki yelkenlinin tasarımcısı Stephen Jones. Rustler 33, kolay yelken yapabilmesinin yanı sıra zarif tasarımıyla dikkat çekiyor. Su üzerinde klasik görünümünü korurken, su altında yuvarlak ve şirin bir gövdeye sahip. Hafta sonu gezileri için tasarlanan Rustler 33, büyük yelkenlilere göre daha hızlı ve kolay hareket edebiliyor. Güvenli havuzluğu ile sırtınızı dayayarak kullanabileceğiniz yelkenlinin başaltında iki kişinin kalabileceği bir yatak, banyo ve kuzine yer alıyor. 2011 Southampton Boat Show’da prömiyeri yapılan Rustler 33’in toplam yelken alanı ise 45 metrekare. 

Southerly 535,  828.713 Sterlin

Ed Dubois tarafından tasarlanan S535’in flok sistemi kendinden tramolalı. Her türlü hava koşuluna dayanıklı tasarlanan yelkenli, hareketli salması sayesinde açık denizlerde de büyük avantaj sunuyor. 16,83 metre uzunluğunda ve 4,80 metre genişliğindeki S535, ortaya konumlandırılan tek dümeni sayesinde havuzluğun ve kıç taraftaki kamaranın daha verimli kullanımına imkân sağlıyor. Üç kamaralı yelkenlide altı kişi konaklayabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.