JIMMY DIAZ: “Türk sörfçüler iddialı”

Rüzgâr sörfü gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Alaçatı’nın rüzgârı ise bu gelişimin destekçisi… PWA Başkanş Jimmy Diaz’a göre Alaçatş eğitim için harika bir yer…

Pegasus Airlines’ın sekiz yıldır ana sponsorluğunu üstlendiği Profesyonel Windsurf Birliği (PWA) Windsurf Dünya Kupası’nın Alaçatı ayağı 26 Ağustos’ta başlıyor. Altı gün sürecek yarışlarda erkekler 4. ayak slalom yarışlarını gerçekleştirirken, kadınlar kategorisinde henüz 2. ayak düzenleniyor olacak. İspanya doğumlu, rüzgâr sörfüne 12 yaşında Amerika’nın Virgin Adaları’nda başlayan ve son yedi yıldır PWA yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Jimmy Diaz ile mücadeleye, Alaçatı rüzgârına ve rüzgâr sörfünün geleceğine dair konuştuk. Diaz sörfteki başarısıyla olduğu kadar Neil Pryde ve North Sails gibi firmalara yeni bir yelken serisi geliştirmedeki katkılarıyla da biliniyor. Şimdilerde ise başkanlığın yanı sıra eşi Çağla Kubat ile birlikte Alaçatı’da rüzgâr sörfü dersleri veriyor.

Rüzgâr sörfünü kısaca nasıl tanımlarsınız?

Dünyanın en harika, ilham verici, radikal, karmaşık ve ekstrem sporlarından biri… 30 yılı aşkın bir süredir bu sporu yapıyor olsam da hâlâ tamamen hâkim olduğumu iddia edemem. Rüzgâr sörfü sporunu tanımlarken kullanılan özgürlük sözcüğü hiç de boşuna söylenmemiş. O anda tüm duygular sizi özgür kılıyor, size ilham veriyor ve zirvede olma hissini yaşatıyor.

Dünyada rüzgâr sörfünü yapmaya en uygun yer sizce neresi?

Aslında birkaç yer sayabilirim. Yılın hemen her günü dalgalar ve durgun sularla karşılayan, rüzgâr ve dalga çeşitliliğiyle insanı sürprizlere boğan Maui Hawaii, dalgaları sayesinde hızla sıçramak için uygun koşulları sunan Gran Canaria adaları çok güzel… Binlerce izleyicinin önünde rüzgâr sörfü yapmak istiyorsanız da Almanya Sylt’ten daha güzel bir yer olamaz. Aslında dünyanın pek çok bölgesinde, denizlerde, okyanuslarda, göllerde ve hatta nehirlerde bu sporun tadını çıkarabilirsiniz. Fakat belirtmeliyim ki, o kadar yer dolaştım, bu sporu öğrenmek için de Alaçatı’dan daha iyi bir yer göremedim. Mükemmel bir antrenman sahası ve burada dünyanın diğer yerlerinde de yarışabilmek üzere güçlü bir altyapı oluşturabilirsiniz. Ayrıca rüzgâr sörfçülerinin yaşam tarzıyla uyumlu, güzel ve eğlenceli bir yer.

Sörfe başlama yaşı kaç? Çok esnek olmak şart mı?

Geçen yaz beş yaşındaki yeğenime rüzgâr sörfü öğrettim. Kuvvetli rüzgâr olmasına rağmen daha ilk günden kendi başına gitmeyi başardı. Bu tüm ömrünüz boyunca yapabileceğiniz bir spor. Beş yaşında da 80 yaşında da sörf yapanları gördüm. Esnek olmak tüm spor dalları için geçerli. Rüzgâr sörfünde denge duygunuzun olması önem taşıyor, tüm bedeninizi kontrol edebilme yeteneğinizin olması önemli. Ne zaman güç uygulamanız ve ne zaman kendinizi doğanın akışına bırakmanız gerektiğini iyi belirlemelisiniz.

Rüzgâr sörfüyle uğraşan genç insanları nasıl buluyorsunuz? Gelecek vadediyorlar mı?

Ben herhangi bir ülkenin başkanı olsam, rüzgâr sörfünü o ülkenin tüm gençlerine zorunlu kılardım. Genç insanların bu sporu keyifle yapmalarını izlemek çok güzel… Burada, Çağla Kubat Windsurf Academy’de yedi yaşlarındaki ikiz kız kardeşlerin neredeyse her gün yüzlerinde gülümsemeyle sörf yaptıklarını izliyoruz. Yakın gelecekte PWA Turnuvası’nda daha çok sayıda Türk sörfçü göreceğiz. Bu yılki mücadelede de derece alabilecek Türk rüzgâr sörfçüleri olabilir. İddialılar.

Alaçatı rüzgâr sörfü açısından gelişime açık mı peki?

Doğal unsurlar Alaçatı’dan yana… Rüzgâr ve deniz koşulları inanılmaz. Geriye bunların çok iyi yönetilmesi ve doğru biçimde korunması kalıyor. Son birkaç yıldır Alaçatı’da hızlı bir büyüme olduğunu görüyoruz ve bu da bölgenin çevresel durumunu tehdit ediyor. Bazen bir bölgeyi geliştirme ve daha çok insanı bölgeye çekme telaşı, insanların o bölgeye asıl geliş nedenlerini yok edebiliyor. Umarım Alaçatı’daki doğal kaynaklar korunur.

PWA organizasyonunda yer alan biri olarak yeni projelerden de bahseder misiniz?

PWA, dünyada profesyonel rüzgâr sörfünü geliştirmeyi amaçlayan bir oluşum… Pratikte asıl işimiz rüzgâr sörfünü ve onunla birlikte sürdürülen dinamik yaşam tarzını yaygınlaştırmak. Daima turnuvamızın ayaklarını yeni ülkelere taşımaya ve bu harika sporun keyfini paylaşmaya uğraşıyoruz. Bu yıl Türkmenistan’da yeni bir yarış düzenledik ve yılın ikinci yarısında da Yeni Kaledonya’da olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.