TIM ŞAHİN: Alman gibi disiplinli, İngiliz kadar denizci

Bir Alman gibi disiplinli bir İngiliz kadar denizci

Finans dünyasının önemli isimlerinden olan ve şu an Citigroup London’da üst düzey yönetici olarak çalışan Tim Şahin tam bir deniz aşığı. Annesi Alman, babası Türk olan Şahin’i Türkiye’ye geldiği tatillerde de hep denizde ve teknede görüyorduk. Bodrum’daki yarışlarda Dragut teknesinde mücadele eden Şahin, Şimdi ise İsveç yapımı Arcona 410 model teknesi White Knight’ı İngiltere’den Bodrum’a getirdi. Şahin’i yolculuğun son durağı olan Turgutreis’te karşıladık ve hem bu seyri hem de deniz tutkusunu dinledik.

Almanya’da dünyaya gelen Tim Şahin üniversiteye kadar İstanbul’da yaşadı. Almanya’da Konstanz Üniversitesi’nde İktisat ve Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı. Üniversiteden sonra vadeli işlemler borsasında üç buçuk sene çalıştı. Sekiz seneye yakın da Deutsche Bank’ta çalıştı. Son on senedir yaşadığı Londra’da ise önce JP Morgan’da çalıştı. Son üç buçuk yıldır da Citigroup Londra’da Avrupa Ortadoğu Afrika Bölgesi Faiz Türevleri Satış Direktörü olarak çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl Tim Şahin için hayatının dönüm noktasıydı. Citi Mikrofinans Global Direktörü olan Safiye Özuygun ile hayatını birleştirdi. Önce Turgutreis’te ev satın alıp, sonra yelken yarışlarına katılmaya başladı. Ardından yıllardır hayalini kurduğu ilk yelkenli teknesini aldı. Şimdilik Londra’da yaşasa da emeklilik hayallerini Türkiye, deniz ve tekne üzerine kuruyor. 

İngiltere’den getirdikleri tekneyi 17 Temmuz’da D-Marin Turgutreis’e bağlayan Şahin ile 21 gün süren, 2 bin 200 deniz mili mesafeli yolculuğun ardından buluştuk. Farklı etaplarda kendisine katılan eşi ve tüm bunlara vesile olan, son etaba da katılan arkadaşı Güven Çabuk da sohbetimize eşlik etti. Devamı Ağustos 2014 sayımızda.

image_00037

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.