Fenerbahçe’nin Garanti’li yükselişi

Amatör bir ruhla dört yıl önce yelkene başlayıp antrenörleri ve dümencileri Oğuz Ayan ile yarış hayatına hızlı bir giriş yapan Garanti Sailing ekibi bugün ülkemizin en prestijli yarışlarında birincilikler elde ediyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Çiğdem Yurtsever

Fenerbahçe Yelken Kulübü’nün bünyesinde eğitim veren ve yelken camiasının en yetenekli dümencilerinden biri olan Oğuz Ayan’la yarışan Garanti Sailing ekibi başarılar elde etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sezon ikinci kez TAYK Trofesi’nde birincilik, İYK Trofesi’nde ise ikincilik alarak İstanbul yarışlarında yine adından söz ettirmeyi başardı. Bu vesile ile konuştuğumuz Oğuz Ayan bize ekibi ve birlikte katettikleri başarılı yelken yolculuklarını anlattı.

Garanti Sailing ekibi ile ne zamandır birlikte yarışıyorsun? Başından beri nasıl bir gelişim yaşadınız?Garanti Sailing ile 2010 yılından beri yarışıyorum. Garanti Sailing dediğimiz ekip banka içindeki hobi kulüplerinden sadece bir tanesi. Banka çalışanlarını yelken ile tanıştırmak için kurulmuş bir kulüp. Ekiple ilk adımı öncelikle keyifli vakit geçirerek yelken öğrenelim diye attık. Sonra yelkeni öğrendikçe çalışanların önüne hedefler koymaya başladık. Bu hedeflerden biri yarış ekibi oluşturmak ve bu ekibi Türkiye’de düzenlenen yat yarışlarında söz sahibi yapmaktı. Zaman içinde ekip iyice bu yarış işinden heyecan duymaya başlayınca biz de antrenmanların dozunu arttırdık. Antremanlar ve yarışlar çoğaldıkça tekne içindeki keyif ve mutluluk da arttı. Son dört yıla dönüp baktığımızda güzel başarılar elde ettik.

Ekibin karakterini biraz anlatır mısın? Ekip içinde birbiri ile iç içe geçmiş dört beş kişinin olması çok önemli. Enerjisi yüksek insanlardan oluşan bir grup olması işimizi oldukça kolaylaştırdı. Hepsi çok iştahlı ve istekliydi. Keyifli ve istekli insanların olduğu bir ekibimiz var diyebilirim. Bazen yarış içinde enerjimin düştüğü anlarda birinin çıkıp birazdan şöyle olacak ve biz iyi pozisyona geleceğiz demesi bile çok önemli benim için.

Amatör bir ekibi ülkemizin en iddialı ve uzun soluklu trofelerinde bir numaraya yükseltmiş birisin, bu nasıl gerçekleşti?Evet ekip amatördü ancak amatör gibi davranmadılar. Öncelikle en önemli konu buydu. Bu işi aktivite gibi değil spor disiplininde yapmalarını öğretmekle işe başladık ve bunu sağladık. Hepsi özel hayatları çocukları olan yetişkin insanlar. Ancak her hafta sonu hem cumartesi hem de pazar denizde olmak adına ekip havuzunu geniş tuttuk. Yaklaşık 30 kişilik bir yarış takımı olan havuzumuz var. Yani her hafta sonu bu ekibin 20’si denize çıkıyor. Bu devamlılık ve süreklilik bizi güçlü kılan en önemli özelliğimiz diyebilirim.

Geçen sene IRC 1 sınıfında TAYK Trofesi’nde birinciliği, İYK Trofesi’nde ikinciliği aldınız. Bu iki trofeyi nasıl değerlendiriyorsun?Son sene İYK trofesinde ikinci olduk maalesef. Malesef diyorum çünkü ondan önceki üç senenin kazananı olarak bu sene de dördüncü kez almayı çok istiyorduk. Donanma yarışında 35 saniye içinde iki tekneye geçilmek kat değeri iki olan bir yarışta pahalıya patladı bize. TAYK trofe yarışlarında da iki senedir üst üste kazanan ekibiz. TAYK Trofesi’ni kazanmak neredeyse Aşağı Yarışı’ndaki dereceniz ile belli oluyor. Bu yarışlarda birinci olmak önemli değil. Önemli olan genel, bütün bir hafta boyunca önde yarışabilmek. Biz de iki senedir bunu gerçekleştiriyoruz. Trofe takip etmeyi öğrendik açıkcası. Türkiye şartlarında trofe takip edebilmek bile büyük başarı. Bütün bir sezon diri bir takımı denizde tutabilen çok az tekne var. Bu seneki TAYK Trofesi’ni kazanmamızda Boğaziçi Yelken Takımı’nın da katkısı çok büyük. Aşağı Yarışı Haftası boyunca Boğaziçi Üniversiteli yelkenciler ile çok önemli yarışlar çıkardık. 2013 yılında TAYK Trofesi birinciliğimize katkılarından dolayı Boğaziçi’ne teşekkür ederiz.

Kendini nasıl bir antrenör olarak görüyorsun? Aslında bu sorunun cevabını ekibimin vermesini isterdim. Şunu söyleyebilirim kazanmayı seviyorum. Kazanmak için yarış içinde ne yapılması gerekiyorsa yapmaya zorluyorum ekibimi. Bazen fazla zorluyorum, yarışırken ekibinizi tanımak ve onların yapabileceklerine göre yarışmak gerekiyor. Bu noktada isteklerim sınırların ötesine geçtiğinde dumanlar tütüyor ekipte de.

Sizi en çok zorlayan rakipleriniz ve en stratejik yarışlarınız hangileri oldu? Her yarışta farklı rakipler ile ilk üç için mücadele ettik diyebilirim. Ama en çok yoran rakipler derseniz burada tekne modellerini söyleyebilirim Farr 40, First 40, M.A.T. 12 bir de Define teknesi. Define teknesi ile özellikle son iki senedir Aşağı Yarışı’nda yan yana yarışıyoruz ve çok keyif alıyoruz. En stratejik yarışımız Aşağı Yarışı Haftası diyebilirim.

İstikrarlı bir başarı grafiğiniz var, bunu en çok nelere bağlıyorsun? Tekne üzerinde Garanti Yelken takımına destek veren Erdem Deniz (2010 yılında) ve Aras Çobanoğulları (2011 ve sonrasında) benim ve ekip için olmazsa olmaz iki kişidir. Başüstü görevinde yer alan bu iki arkadaşımızın ismini yarışta kaç kere söylediğimi bilmiyorum. Tek kişilik dev kadro denir ya öyledir ikisi de. Bu iki ismin katkısını ekibimin de “evet evet” dediğini duyar gibiyim söylemeden geçemeyeceğim. Özetle istekli ve istikrarlı ekip arkadaşlarımla bu grafiği yakaladık diyebilirim.

Bu sene her iki trofe için de rakipleriniz, rekabet ve yarış seviyesi nasıldı? Her iki trofede de Farr 40 ve First 40 teknelerini ensemizde hissettik. Trofe takip eden tekne sayısı artarsa bu heyecan daha da büyüyecek. Elbette keyifli heyecanlı bir yıldı. Trofe takibinde Çılgın Sigma, Alvimedica, Acadia bizim için en önemli rakiplerimizdi.

Güney kıyılarında yapılan yarışlara girmiyorsunuz. Lojistik açıdan zor olduğu için mi? Evet kendi teknemizle katılma isteğimiz olduğu için çok zor oluyor. İstanbul’da yeni ekip üyelerinin takıma kazandırılması için yapılan antrenmanlar bizi güneye gitmekte engelliyor. Tüm yarışlara katılıp her şeyi kazanmaya çalışmak hedefleri ve amaçları bozduğu için katılmıyoruz. Garanti Bankası’nın İzmir şubesi 2013 senesi içinde antrenmanlara başladı. Hatta Serhat Altay ve Tolga Yağlı ile yarışlara girdiler. Belki ileride İstanbul-İzmir işbirliğinde bir ekip oluşturup güneye de gidebiliriz.

Bu sene katılmayı planladığınız yarışlar neler? Yurtdışı gibi hedefleriniz var mı? Garanti Sailing ekibimiz ile sadece TAYK Trofesi’ni takip etme kararı aldık. Aşağı Yarışı’na dört sene sonunda ilk defa Garanti ile ineceğiz. En önem verdiğimiz yarış bu olacak. Yurtdışı hedefi koyabilmemiz için Bosphorus Cup yarışını yine kazanmamız gerekecek. 2012 senesinde İngiltere’de yarışmıştı ekibimiz.

521 531

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.