Contest 42CS Farklı denizcilere farklı tasarımlar

Hollandalı Contest Yachts, Eylül 2013’te suya indirdiği Contest 42CS ile yılın lüks-gezi sınıfı yelkenli ödülünü almaya aday… İlk ikisi kısa sürede satılan yelkenlinin üçüncü gövdesi 18-26 Ocak’ta Boot Düsseldorf’ta sergileniyor.

Yazı: ESRA MAKARA   Fotoğraflar: CONTEST YACHTS ARŞİVİ
[email protected]

Hollanda’nın 50 yılı aşkın süredir yelkenli üreten firması Contest Yachts’ın Eylül 2013’te ayında Amsterdam-in-water Boat Show’da dünya prömiyerini gerçekleştirdiği yelkenlisi Contest 42CS, 2014 Avrupa Yılın Yatları’nda lüks-gezi sınıfı adayları arasında… Aynı zamanda Amerikalı Cruising World ve Sailing World dergilerinin düzenlediği 2014 Yılın Yatı Ödülleri’nde en iyi Avrupalı tekne ile en iyi orta boy gezi yelkenlisi seçildi. Ocak 2014’te Boot Düsseldorf’ta da tanıtılacak olan yat, beş farklı tasarım seçeneğiyle herkese hitap ediyor. Tekne sahibi kullanım amacına göre performans, gezi, performans-gezi, mürettebatsız, geniş havuzluklu gibi seçeneklerden birini tercih edebiliyor. Contest Yachts’ın firma sahibi Arjen Conijn de yeni yelkenlinin estetik çizgileri sebebiyle beğeni topladığını vurgularken, “Contest 42CS çok daha samimi ve ayrıcalıklı bir performans keyfi sunuyor” diyor.

contest-42cs-024-uitsnede

Üretim sürecinde vakum infüzyon yönteminden yararlanılan teknenin dış gövdesi ve iç malzemelerinin tamamı firmanın Medemblik’teki tersanesinde üretiliyor. Gövde rengi olarak koyu mavi üzerine beyaz şeritlerin uygulanması tekneyi şık gösteren detaylardan… Dış tasarımının ardında Contest Yachts ve Georg Nissen’in ortak çalışması yatan yelkenlinin iç tasarımında Wetzels Brown Partners imzası mevcut. Teknenin geziye yönelik olarak tasarlanan versiyonunda havuzluk olabildiğince geniş tutulmuş. (devamı Ocak 2014 sayımızda)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.