CNB 76 Sofistike hayatın denizdeki hali

CNB Yachts’ın yüzde 100 Fransız olarak nitelendirilebilecek tarzı, 23,17 metrelik yeni teknesi CNB 76’da da kendini gösteriyor. Eylül 2013’te Cannes Boat & Yacht Show’da prömiyeri gerçekleştirilen ve ilk beş gövdesi daha suya inmeden satılan yelkenliyi kasım ayında İstanbul’a geldiğinde yakından inceledik.

CNB-76-2Yazı: ESRA MAKARA    Fotoğraflar: NICOLAS CLARIS
[email protected]

Dieter Gust ve Olivier Lafourcade’in 1987 yılında “Bordeaux tersanesinden ayrılan her yat kendine özgü, etkileyici ve tatmin edici olacak” diyerek kurduğu Fransız CNB Yachts’ın en yeni gözdesi 23,17 metrelik CNB 76… Tasarımıyla süperyat konforunu aratmayan yelkenlinin iç tasarımcısı Jean-Marc Piaton teknenin dengesi, simetrisi ve mütevazılığıyla “à la Française”, yani tam bir Fransız olduğunu vurguluyor. Yatın dış tasarımının ardındaki isim ise tekneyi “makul boyutlarda, az mürettebatla performansını yüksek tutabilen lüks bir yat” olarak tanımlayan Philippe Briand… Eylül 2013’te Cannes Boat & Yacht Show’da dünya tanıtımı gerçekleştirilen CNB 76’nın ilk beş gövdesinin satışı tekne daha suya inmeden gerçekleştirildi. Hâlihazırda Türkiye’den de bir alıcı bulan yat ülkemizde ilk kez 16-17 Kasım tarihlerinde Suada’da boy göstermişti.

İnfüzyon tekniği ile ve karbon malzemeden yararlanılarak üretilen teknede düz bir güverte özelliğine dikkat çekilmiş. Bu şekilde hareket kolaylığı sağlayan yatın güvertesinde güvenli bir sürüş de söz konusu… Geniş kıç platformu sayesinde, elektrikli bir sistemle açılıp kapatılabilen yatın garajı 3,50 metrelik yarı şişirilebilir bir tender ve su oyuncaklarını kolayca saklayabiliyor. Havuzlukta yer alan çift karbon dümen tercihe göre ve yaklaşık 7 bin euro maliyetle özel alaşımlı dümenlerle de değiştirilebiliyor. Güverte zemininde standart tik kullanılan yatın havuzluğunda ekipmanlar hep bir arada tutulmuş. Bu da hemen her şeyin kaptanın elinin altında olmasını sağlıyor. (devamı Şubat 2014 sayımızda)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.