Gerçek bir denizci HALLBERG-RASSY 55

İsveçli Hallberg-Rassy’nin tanıtımını 2013 Boot Düsseldorf’ta gerçekleştirdiği 16,68 metrelik yelkenlisi 55, lüks gezi kategorisinde Avrupa Yılın Yatı Ödülleri’nin de adaylarındandı… German Frers’in tasarladığı 16,68 metrelik yelkenli, markanın klasikleşmiş özelliklerini taşırken bir yandan da en yeni teknolojilerle donatılmış.

Yazı: ÇİĞDEM AYDIN Fotoğraflar: HALLBERG-RASSY ARŞİVİ

Hallberg-Rassy’nin 2013 model yelkenlisi 55’in tanıtımı 2013 Boot Düsseldorf’ta gerçekleşmişti. Avrupa Yılın Yatı Ödülleri’nde lüks gezi yelkenlisi kategorisinde yılın yatı adayı gösterilen tekne ailenin bir önceki yelkenlisi 54’e oranla 30 santim daha uzun, daha geniş ve korunaklı bir kumanda mahalli sunuyor. Bir diğer ayırıcı özelliği ise bir büyük kardeşi 64 gibi iç mekânlarının gün ışığından en üst seviyede yararlanması… Yatın dört büyük penceresi ve üçü salonda olmak üzere yedi heçi bulunuyor. Tabii dekorasyonda kullanılan açık renk öğeler ve salondaki beyaz boyalı ahşap paneller de ferahlığı arttıran diğer detaylar olarak öne çıkıyor.

Kokpitte her şey el altında

Geniş ve konforlu bir havuzluğa sahip 55’in hem havuzluğunda hem yan yürüme yollarında hem de ön güvertesinde zemin tik kaplı… Teknenin tek dümeni havuzlukta merkeze konumlandırılmış. Dümenci, daha rahat bir görüş sağlayabilsin diye onun duracağı zemin, havuzluğun diğer bölümlerine göre hafifçe yükseltilmiş. Kumanda panelinin önündeki cam sprayhood, 412’deki gibi hafif kavisli tutulmuş. Havuzlukta hem dümenin ardına, arkaya boydan boya, hem de iskele ve sancak yanlara tik kaplama banklar yerleştirilmiş. Sancak yandaki bankın yanında bulunan yükseltide 14 inçlik bir chartplotter bulunuyor. Ayrıca kumanda mahallinde hayatı kolaylaştıracak detaylar da düşünülmüş. Dümenin hemen yakınına yerleştirilen buzdolabı gibi… Kumanda mahallinde tek butona basarak baş ve kıç pervaneler, ana ve cenova yelkenin vinci ile ırgatı kontrol edebilmeye imkân sağlanmış. Ön güverte ise 54’le karşılaştırıldığında başa doğru daha alçak tutulmuş. Böylece 55’te daha zarif ve şık bir görünüm elde edilmiş. Temiz ve sade tasarlanan ön güverteye giden yürüme yolları rahat hareket edebilmeyi sağlayacak kadar geniş tutulmuş.

İsveç tarzı dekorasyon

Havuzluktan alt güverteye beş basamaklı ahşap merdivenlerle iniliyor. Her bir basamağın altı depolama alanı olarak değerlendirilmiş. Merdiven inildiğinde teknenin merkeze yerleştirilmiş salonuyla karşılaşılıyor. Salonda da kamaralarda da ahşabın yoğun kullanıldığı, sıcak bir atmosfer yaratan klasik İsveç dekorasyon tarzı hemen kendini belli ediyor. Çok geniş pencereler ve heçler sayesinde son derece aydınlık olan salon, fonksiyonellikle birlikte konfora da önem verilerek tasarlanmış. Sancak yana sekiz-on kişilik ahşap bir yemek masası ile L şeklinde bir oturma grubu konumlandırılmış. Masanın diğer tarafına, oturma grubun karşısına da üç kişilik bir bank yerleştirilmiş. Salonun iskele yanında, pencerenin altında TV ve müzik sistemi ünitesi ile her iki yanında iki berjer bulunuyor. Tüm koltukların döşemesinde açık krem kumaşlar, zeminde ise krem rengi halı kullanılmış.

Mutfağı aratmayacak kuzine

Kuzine, TV ünitesinin bulunduğu bölümün ardına iskele yana konumlandırılmış. 55’in kuzinesi son derece kullanışlı ve bu boy yelkenlilerde alışık olmadığımız genişlikte… Karşılıklı iki tezgâhın, yine salondaki mobilyalarla aynı ahşap malzemeden çok sayıda dolabın, çift lavabonun ve gerekli tüm donanımın yer aldığı kuzine misafirleri ağırlarken zorluk yaşatmayacak kadar konforlu ve keyifli… Kuzinenin karşısında, sancak yanda ise harita masası ve çok şık bir aydınlatmaya sahip ahşap kitaplık bulunuyor.Teknenin ana kamarası kıç tarafa yerleştirilmiş. Tavanında büyük bir heçin yer aldığı ana kamarada oval hatlara sahip geniş bir yatak, yatağın her iki yanında ise oturma grubu yer alıyor. Ahşap dolaplar, depolama alanları ve tuvalet masasının yer aldığı kamaranın özel banyosu sancak yanda bulunuyor. Beyaz rengin hâkim olduğu banyoda, lavabonun üzerinde aynalı dolaplar ile içine çamaşır makinesinin yerleştirildiği büyük bir dolap daha mevcut. Yelkenlinin ana kamara dışındaki iki konuk kamarası arda arada baş tarafa konumlandırılmış. Her iki kamara için ortak kullanımlı tek bir banyo bulunuyor. Dekorasyon tarzı ve kullanılan renkler salon ve kamaralar arasında bütünlük sağlıyor. Yatak örtülerinde ve ana kamaradaki oturma grubunda krem rengi kumaşlar, zeminde ise yine krem rengi halı kullanılmış.

Sadece konfor değil performans da yerinde

Yelkenlinin makine dairesi kolay ulaşılabilir tasarlanmış. Ayrıca motor gürültüsü rahatsızlık vermesin diye buraya çok iyi izolasyon uygulanmış. Teknede 180 beygirlik Volvo Penta dizel motor kullanılmış. Teknenin bu motorla seyir hızı 8 knot… Ana yelken ve otomatik trimli cenova yelkenin toplam alanı 181,30 metre kare… Lüks gezi yelkenlisi kategorisinde tasarlanan Hallberg-Rassy 55, markanın klasik özelliği olan sağlam ve dayanıklı gövde yapısını ve zor hava şartlarında dahi stabil sürüş özelliğini taşıyor. Az mürettebatla kolay kullanılan ve okyanus seyri için tasarlanan bu konforlu teknenin performans özellikleri de üst seviyede… 16,68 metrelik boya ve 26 bin 300 kilogram ağırlığa sahip 55’in 20 knot rüzgârda 9 knot hız yapabilmesi de bunun kanıtı…  ☸

HR55cockpit HR55Guenter HR55uencheberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.