Yatta sağlık ve güzellik: SPA salonlu yatlar

Hayatın tüm karmaşasından kaçıp maviliklere açıldınız. Tamamen kendinizle ilgilenmek, bütün yorgunluğunuzu atmak istiyorsunuz. Seyahat ettiğiniz yatta keyfinize keyif katan, vücudunuzu güzelleştirecek, dinlenirken zihninizi arındıracak bir de spa olsun istemez misiniz? Serin sular, güneş ve ardından spa masajı… Spa salonları ile tatilleri bir adım daha öteye taşıyan yatları araştırdık.        Yazı: Özge Aytulu

Moonlight

MOONLIGHT II  Yunanistanlı Neorion’un 2005’te inşa ettiği Moonlight II  85,30 metre uzunluğa ve 14,44 metre genişliğe sahip. Beş güverteli yatta 36 kişi konaklayabiliyor. Teknenin alt güvertesi bir sağlık merkezi olarak ayrılmış. Bir bölümde jakuzi odası, rahatlama odası ve sauna, buhar odası, soğuk havuz ve duş bulunuyor. Masaj salonu, güzellik salonu ve spor salonu yer alıyor. Teknenin iki adet 2 bin 760 beygirlik Caterpillar motorla ulaştığı en yüksek hız ise 17 knot. 

62m

62M İsviçreli H2-Yachts tarafından tasarlanan henüz konsept aşamasındaki 62 metrelik megayat çevreci özellikleriyle öne çıkıyor. Toplam 120 bin litrelik likit organik hidrojen taşıyıcı tankları ile birlikte tamamen elektrikle en az efor sarfedecek şekilde çalışıyor. Yat ayrıca 860 metrekarelik solar panelleri ve rüzgâr tribünü ile enerjisini tamamen doğadan alıyor. Denize açılan plajı ve üç havuzuyla lükste sınır tanımayan yatın sahibine özel tasarlanmış bir spa bölümü de mevcut. 62M’in 2016’da suda olması planlanıyor.

Diamonds

DIAMONDS ARE FOREVER  Gövdesi çelik, üst binası alüminyumdan inşa edilen lüks yat 2011 yılında Benetti tarafından suya indirildi. 61 metre uzunluğa ve 10,59 metre genişliğe sahip yatın iç tasarımı Evan K. Marshall’a ait. Yat adını 1971 yapımı James Bond filminden alıyor. Spa ve gym alanları yan yana ana güvertede sancak baş tarafa yerleştirilmiş. 12 konuğun ağırlanabildiği yat iki adet 1.850 beygirlik Caterpillar dizel motorla en yüksek 16 knot hıza ulaşıyor.

MYSTERESHADOW

MYSTERE SHADOW  Candies Shipbuilders tarafından 1981 yılında inşa edilen 50 metre uzunluğundaki gemi 2005-2006 yıllarında Monaco Marine Shipyard’da geçirdiği refit işleminden sonra yata dönüştürülmüş. Daha doğrusu tam bir eğlence ve dinlenme alanına… Pastrovich Studi’nin iç tasarımını yaptığı 11,58 metre genişliğindeki yatın ana güvertesine yerleştirilen büyük hangar geceleri bir disko oluyor. Alt güvertede ise büyük bir alan spa, hamam, sauna, jakuzi, gym, tropikal buz duşu gibi sağlık ve güzellik bölümü olarak tasarlanmış. Megayat iki adet 825 beygirlik Caterpillar dizel motorla 12 knot hıza ulaşıyor.

Sherakhan

SHERAKHAN  1966’da Hollanda’da inşa edilen ve Prinses Margriet adı verilen yat 2002-2005 arasında refit edildikten sonra Sherakhan ismini aldı. 70 metrelik yatta büyük bir bölüm jakuzinin de yer aldığı spor ve spa alanı olarak ayrılmış. Genişliği 12,05 metre olan dört güverteli yatta 26 kişi konaklayabiliyor. Yatın en yüksek hızı 1.360 beygirlik motorla 13 knot’ı buluyor.

Andreas L Motor Yacht (ex Amnesia)  -  Spa

ANDREAS L İtalyan Benetti’nin inşa ettiği ve 2008’de suya indirdiği yatın iç tasarımında Redman Whiteley Dixon imzası bulunuyor. 60 metrelik yatın gövdesi çelik ve üst binası alüminyumdan. 10,40 metre genişliğindeki dört güverteli yatta altı kamara var. İki adet 1.850 beygirlik Caterpillar dizel motorla en yüksek 16 knot hız yapıyor. Spa alanı üst güverteye yerleştirilmiş.

LaurenL

LAUREN L  Megayat 2002 yılında Alman Cassens-Werft tarafından inşa edildi ve 2005-2006 yılında refit işleminden geçti. Yat 90 metre uzunluğa ve 14,44 metre genişliğe sahip. Beş güverteli Lauren L’de 40 kişi konaklayabiliyor. 2 bin 500 beygirlik dizel MAK motorla en yüksek 15 knot hıza ulaşıyor. Lauren L’de fitness center, sauna ve spa alanı bulunuyor.

Vicky

VICKY  Türkiye’de Proteksan Turquoise tarafından 2012’de suya indirilen yat iç ve dış tasarımında H2 Yacht Design imzası taşıyor. Yatın gövdesi çelik, üst binası alüminyum. 72,60 metre uzunluğa ve 12 metre genişliğe sahip beş güverteli megayatta 14 kişi konaklayabiliyor. Deniz seviyesine yakın konumlandırılmış olan spa, teknenin alt güvertesinde, sancak tarafında… Burada buhar odası, duş, havuz, dinlenme yeri ve yoga alanı bulunuyor. Vicky, iki adet 2 bin 447 beygirlik Caterpillar dizel motorla en yüksek 17 knot hız yapabiliyor.

Numptia

HIGH POWER III  İtalyan Rossi Navi’nin 2011’de suya indirdiği yat 70 metre uzunluğunda ve 13,20 metre genişliğinde… Yatın gövdesi çelik, üst binası alüminyumdan. Beş güverteli yatta 12 kişi konaklayabiliyor. Yatın üst güvertesi masaj yatakları, jakuzisi ve havuzuyla  bir spa alanı olarak düzenlenmiş. Yat iki adet 3 bin 423 beygirlik motorla en yüksek 18,6 knot hıza ulaşıyor.

Seanna

SEANNA  65 metre uzunluğundaki yat 2011 yılında İtalyan Benetti tarafından inşa edildi. Beş güverteli yatın genişliği 14 metre ve yedi kamarasında 12 kişi konaklayabiliyor. İç tasarımında Redman Whiteley Dixon imzası bulunan yatın ana kamarası ana güvertede yer alıyor. Burada giyinme odası, buhar odası, jakuzi ve spa da bulunuyor. İki adet 2 bin 252 beygirlik Caterpillar motorla en yüksek 17 knot hıza ulaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.