Küçük ve işlevsel JEANNEAU SUN ODYSSEY 349

Bu sene Amerika’da En İyi Pocket Cruiser ve Asya’da 15 Metre Altı Yelkenli kategorilerinde yılın yatı ödülünü alan Jeanneau Sun Odyssey 349, yenilikçi çözümleriyle yaşam alanlarının geniş tutulduğu, farklı yelken ve salma seçenekleriyle sahibinin ihtiyaçlarına cevap veren bir yelkenli…

Bu sene ödüle doymayan Jeanneau Sun Odyssey 349 ile test seyirimizi 10 knot bir rüzgâr eşliğinde yaptık. Tasarımcı Marc Lombard’ın yeni nesil yarış teknelerinde gördüğümüz “çeneli gövde” tasarımını gezi teknesinde kullandığını görüyoruz. Bu tasarım, özellikle rüzgâr artışında teknenin stabilitesini korumasını sağlıyor. Ek olarak arka kamaraların daha büyük olmasına olanak sağlıyor. Gövdedeki pozitif eğim (önden arkaya), iç hacmin büyümesine ve kasaranın yumuşak yükselişine imkân tanımış.

Farklı alternatifler

Teknenin üç  farklı salma alternatifi var: Kısa, standart ve katlanır salma. Test teknemiz standart salmalı versiyon. Katlanır versiyonda; salma katlanarak, ucu teknenin arkasına geliyor ve sığ sulara erişim sağlanıyor. Kısa salmalı versiyon küçük yelken alanıyla tercih edilebilir.

İç çözüm için iki ve üç kamaralı iki alternatif sunuluyor. Testini yaptığımız tekne sahibi, çift kamaralı çözümü tercih etmiş, böylece iskele arka bölüm ambar olarak kullanılmış ve tuvalet büyük tutulmuş.

Yelken alanı için iki alternatif mevcut. Şahsen seyir yapacağınız bölgeye göre tercih yapmanızı tavsiye ediyorum. İstanbul’da büyük armayla, güneyde küçük arma ile daha rahat edersiniz diye düşünüyorum. Burada önemli bir detay, büyük yelkene geçtiğinizde maalesef otomatik tramola sisteminden ödün veriyorsunuz. Otomatik tramola özellikle yalnız seyirlerde büyük rahatlık sağlayacaktır. Her gezi teknesinde sunulan şekilde, ana yelken lazy jack ve genova furling şeklinde. Öndeki bastona istenildiği takdirde asimetrik balon basılabiliyor ki tavsiye ediyorum. Devamı HAziran 2015 sayımızda…

0677 0703 0847

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.