Başlangıç Yelkenlileri

Yelkene yeni başlayacaklar için tekne seçimi en zor kararlardan biri… Her halükârda seçim sizin ancak ilk teknenizi alırken özellikle boyuna dikkat etmelisiniz. Bizim önerimiz; küçük gezi yelkenlileri… Boyları 6,40-12,85 metre arasında değişen bu yelkenlileri, hem daha makul fiyatlara satın alıp, hem de marina masraflarını en aza indirgemeniz mümkün. Ayrıca daha kolay kullanım sağladıkları için, bir süre sonra deneyim kazanıp bir üst modele geçebilirsiniz. İşte sizin için araştırdığımız kullanımı kolay, konforlu ve ucuz 20 başlangıç teknesi… Hazırlayan Neslihan Böle

 

First20_124I5245

Beneteau First 20,  20.060 Euro

Beneteau’nun günlük geziler için tasarlanan yelkenlisi sadece 6,40 metre uzunluğunda ve 2,48 metre genişliğinde. Yelkenli, armasında yapılan değişiklikler sayesinde daha hızlı ve performansı da yüksek hale getirilmiş. Büyük ana ve cenova yelkenleri ile kendinden destekli direği bulunan yelkenli, armanın orta alana yerleştirilmesi sayesinde havuzlukta daha kolay hareket etme imkânı tanıyor. 15,84 metrekare ana yelken, 10,35 metrekare cenova yelken alanına sahip First 20’nin 10 beygirlik dıştan takma motoru da mevcut. İçerideki tavan yüksekliği 1,45 metre olan yelkenlinin baş tarafında iki kişilik bir yatak ve salonunda karşılıklı iki koltuk yer alıyor. Bu koltuklar da tek kişilik yatağa dönüştürülebiliyor.

 

elan210-8607

Elan 210, 25.990 Euro

Çok küçük olmasına rağmen kullanışlılığından ödün vermeyen Elan 210, Humpreys Yacht Desing ile Elan Design Team’in ortaklaşa tasarladığı bir yelkenli… 6,60 metre boyunda ve 2,50 metre genişliğindeki Elan 210’u hareketli salma ve dümen palası, katlanabilir direk özelliği ile aracınızın arkasında istediğiniz yere taşımanız mümkün. 20 dakika gibi kısa bir sürede de teknenizi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Çift dümen palası, torpil salması ve ekonomik fiyatı yelkenliyi öne çıkaran özelliklerden birkaçı… Uzun yolda da konfor sunan yelkenlinin başaltında iki kişinin kalabileceği küçük bir kamara ve ortada her iki tarafta oturma minderleri ile eviye ve tek göz ocak da yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J/70, 75.000 Euro

J/70, marina masraflarından kurtulmak ve gittiği her yere yelkenlisini götürmek isteyen gezginler için tasarlanan bir yelkenli… Yukarı çekilebilen salması ve katlanabilen direği ile rahat taşınan ve otomobilin arkasında treylerle çekilebilen 6,93 metre boyundaki J/70, iskele ve vinç olmadan rampadan veya kumsaldan denize indirilebiliyor. ISAF’ın (Uluslararası Yelken Federasyonu), One Design teknelerde kabul ettiği sınıflardan biri olan J/70, hafif ve dayanıklı olmasının yanı sıra kolay kullanılan, hızlı bir günlük gezi ve yarış teknesi… Yarım kamaralı yelkenlide, yeke bir aparat sayesinde yükseltilmiş ve yan banklarda oturup sırtınızı arkaya dayayarak kolay kullanma imkânı sağlıyor.

IMG_1175_flyer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocqueteau Tilapia 6.50, 31.000 Euro

Cat armalı (tek yelkenli) ve karbon direkli Tilapia 6,50 ile hem tek başınıza hem de ailenizle birlikte yelken keyfi yapabilirsiniz. Çift dümen ve yalpa omurgası ile dengeli bir sürüş sunan yelkenlinin güvertesi, hızlı ve rahat hareket edebilmeniz için tasarlanmış. Başaltında çift kişilik yatağın bulunduğu 6,50’de yan taraflarda iki kişinin daha kalabileceği minderler yer alıyor. Eviye, masa, gazlı ocak ve bir kimyasal tuvaletin yer aldığı yelkenli, vergiler ve motor hariç İstanbul’da bu fiyata teslim ediliyor.

broch.photo.p1

TES 720, 27.500 Euro

Polonyalı Tes Yacht’ın kurucusu Tomasz Siwik’in 30 yıllık tecrübesi ve hayal gücünün eseri olan Tes 720, yüksek ve korunaklı bir havuzluğa sahip… Kıçta yüzme platformu da bulunan yelkenlinin güvertesi tikle kaplanabiliyor. Hareketli salması bulunan 720, treylerle çekilerek her yere taşınabiliyor. Ayrıca tekne çift cidarlı olduğu için “batmaz garantisi” ile sunuluyor. Baş ve kıç tarafa çift kişilik iki yatağın konulduğu yelkenlide iki gözlü ocak ve bir eviyenin yer aldığı küçük bir kuzine de mevcut. İki pencereyle aydınlatılan salona açılır-kapanır bir yemek masası ile koltuk da yerleştirilmiş. Yelkenlide sprayhood, bimini, telsiz, tridata, elektrikli ırgat ve fırın gibi donanımlar opsiyonlar arasında sunuluyor.

f58090e662

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bavaria B/one, 22.990 Euro

Karada kolay taşınabilen ve denize kolay indirilen B-One, Bavaria’nın en küçük yelkenlisi… Suda hızlı ve manevra kabiliyeti yüksek B/One, yarışçı genleri taşımasına rağmen günlük geziler ve hafta sonu seyirleri için tercih edilebiliyor. 7,28 metre boyunda ve 2,49 metre genişliğindeki yelkenli, tek kamaralı ve dört kişiyi ağırlayabiliyor. Yelken okulları ve öğrenciler için de ideal olan B/One, uygun fiyat ve düşük bakım maliyetleri ile öne çıkıyor. Minimum yelken teçhizatı ile sığ koylarda ve plajlarda mola verebileceğiniz yelkenliyi, kolay yelken planı sayesinde güvenli bir şekilde kullanmak mümkün.

 

yeni26 173

Ege 26, 41.000 Euro

Ege 26, 2001’den bu yana yelkenli ve motoryat üreten Ege Yat’ın gezi teknesi olarak tercih edilebilecek en küçük teknesi… 8,10 metre boyundaki yelkenlinin en önemli özelliği; kendi segmentindeki teknelere göre sunduğu geniş iç ve dış alanları… Tek başına rahatlıkla kullanılabilecek Ege 26’nın salonunda dört beş kişinin yemek yiyebileceği bir masa, iki kamara, bir kuzine ve banyo yer alıyor. Başaltındaki kamara açık olarak tercih edilirken, kıç kamara teknenin enine yerleştirilmiş. Kıç kamarada çift kişilik yatağın yanı sıra elbise dolabı ve raf da yer alıyor.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Delphia 26, 39.200 Euro

Geniş havuzluğu, büyük salonu ve iç düzeneği ile sınıfından ayrılan Delphia 26, hareketli salma ve indirilebilir direk sistemi ile de özellikle yelkene yeni başlayanlar için kolay kullanımlı. Andrzej Skrzat imzalı tekne, 8,15 metre uzunluğa ve 2,85 genişliğine rağmen iki kamaraya sahip ve dört kişiyi ağırlayabiliyor. Kamaralar başaltında ve kıç tarafta yer alırken, ortaya iki koltuk ve yemek masası konumlandırılmış. Delphia 26, İstanbul’da denizde teslim özel fiyatıyla 43 bin 994 Euro yerine vergiler, gümrük, yabancı bayrak işlemleri hariç 39 bin 200 Euro fiyata satışa sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.