İstanbul Boğazı’nda yelken coşkusu

Türkiye’nin en kapsamlı yelken festivallerinden BMW Sailing Fest, 14 Haziran’da  Kuruçeşme Parkı’nda gerçekleştirildi. Yelkenseverler tarafından yakından takip edilen ve daha önce üç kez daha düzenlenen yarışların bu seneki kazananı  Farrfara ekibi oldu.

Sponsorluğunu Borusan Otomotiv’in yaptığı dördüncü BMW Sailing Fest’te 132 tekne kayıt yaptırdı ve 90 tekne yarıştı. IRC sınıfında Erhan Uzun “Farrfara” adlı teknesiyle genel klasman birincisi oldu. Her tip yelkenli teknenin katılımına açık yarışlarda, amatör yelkencilerin yer aldığı Yelken Tutkunları sınıfında genel klasman birinciliğini Şükrü Sanus’un Ruffles Farr 25’i kazandı. 

14 Haziran saat 12.05’te Kuruçeşme Galatasaray Adası önünden kuzey yönlü start alan IRC sınıfları Büyükdere Koyu’ndaki şamandırayı iskelede bırakarak yine Galatasaray Adası önünde finiş verdi. Yelkenciler Ada’dan sonra Anadolu Hisarı, Kanlıca, Emirgan ve İstinye’den geçerek Büyükdere’ye ulaştı. Startı 13.05’te Büyükdere Koyu’ndan güney yönlü alan Yelken Tutkunları ise yarışı Kuruçeşme’de sonlandırdı. Saat 14.00 itibarıyla finişler başladı. IRC sınıfları için 15,60, Yelken Tutkunları için 7,50 deniz mili mesafeyi kapsayan yarışta rüzgârın hızı kuzeyden ortalama 10-15 knot’tı.

Arçelik ve Beko yelken takımlarıyla katıldığı BMW Bosphorus Sailing Fest 2015 Yat Yarışı’na iki kupa ile döndü. Birinciliği IRC 0 sınıfında Farrfara, IRC 1 AG Sailing Team, IRC 2 sınıfında Arçelik Alize, IRC 3 sınıfında Beko, IRC 4 sınıfında ise Poseidon Yelken 2 aldı. Yelken Tutkunları’nda ise Emin Emre’nin yönetimindeki Euphoria 54 “A” grubunun, Bora Gemicioğlu’nun ekibi Bled “B” grubunun ve Şükrü Sanus’un ekibi Ruffless Farr 25 “C” grubunun kazananı oldu.

Yarış sırasında yaşananlar eşzamanlı olarak Kuruçeşme Parkı’na kurulan festival alanındaki dev ekrana yansıtıldı. Festival boyunca yelken duayenlerinin katıldığı söyleşilerin yanı sıra çocuk ve yetişkinlere yönelik ebru boyama, cam yapma, takı tasarımı gibi atölyeler düzenlendi. Kazananlara ödülleri 16 Haziran’da Borusan Oto İstinye’de takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.