EXTREME SAILING SERIES: Şampiyon The Wave Muscat

İlk defa bir Türk takımının mücadelenin tüm ayaklarına katıldığı Extreme Sailing Series 2015 serisi 10-13 Aralık’ta Sidney’de düzenlenen 8. ve son ayak yarışlarıyla sona erdi. Tüm dünyada ses getiren mücadelede kupa Umman’ın oldu!

Singapur, Muskat, Qingdao, Cardiff, Hamburg,  Saint Petersburg, İstanbul… Extreme Sailing Series’in (ESS) sekiz liman, üç kıta diyerek yola çıkan uçan katamaranları yıl boyu dünyanın farklı köşelerinde yarıştıktan sonra 10-13 Aralık’ta Avustralya’nın Sidney şehrinde final koşusunu gerçekleştirdiler. Rüzgârın zaman zaman 30 knot’ları bulduğu final mücadelesinde Leight McMillian liderliğindeki The Wave Muscat toplamda aldığı 20 puanla 8. ayağın birinciliğini de kimseye kaptırmadı. Onu 18 puanla SAP Extreme Sailing Team takip ederken, Red Bull Sailing Team üçüncü, Oman Air dördüncü, Gazprom Team Russia beşinci, Team Turx altıncı, Lino Sonego Team Italia yedinci ve GAC Pindar sekizinci geldi.

ESS 2015 mücadelesinde toplam 6 ayak birinciliği alan, bir kere ikincilik bir kere de üçüncülük sahibi The Wave Muscat ekibi tüm ayaklarda süren istikrarını koruyarak genel sıralamada liderlik elde etti. İngiliz çok gövdeli yarışçısı Leigh McMillan, ESS’de üçüncü kez şampiyonluğa layık görülürken, son dokuz yılın da en iyi skipper’ı seçildi. Edhem Dirvana ve Mitch Booth’ın liderliğindeki Team Turx ekibi Türk bayrağını ESS mücadelesinde ilk kez açan takım olarak da ülkemizde büyük ses getirdi. Ekip üyeleri Cam Bayülken, Selim Kakış, Diogo Cayolla ve Pedro Andrade’den oluşuyor. Bu arada, yarış boyunca ekibi yakından destekleyen Tanem Sivar ve Edhem Dirvana, Sidney’deki final yarışlarının hemen ardından dünya evine girdiler. Yacht Türkiye olarak çifte mutluluklar diliyoruz…  www.extremesailingseries.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.