FAMOUS CUP Ünlü isimler Bodrum’da yarıştı

Marina Yacht Club ve BAYK’ın artık gelenekselleştirdiği ve her geçen yıl daha çok ilgi çeken Famous Cup’ın dokuzuncusu 21-22 Haziran’da 25 teknenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Vodafone Red ve HTC’nin katkılarıyla Marina Yacht Club Bodrum’un organize ettiği “Vodafone Red Famous Cup”, iki gün süren yarışları, ağırladığı ünlü isimleri ve gece etkinlikleriyle yelkencilere keyifli bir hafta sonu yaşattı. Ünlülerin de yarıştığı organizasyona 25 tekne katılırken coğrafi rotada yapılan her iki yarışta rüzgâr zaman zaman sert esti, balon yırtan, broşa giren tekneler oldu. İlk yarışta yaşanan beklenmedik olayın ardından Acadia 4 Salade Du Chef ile Selim Kakış ve ekibi genel klasman birincisi oldu. İkincilik Vodafone Red Team-Boreas ile Kaan Özgönenç ve ekibinin olurken Oakley Matador ile Cüneyt Büyükuçak ve ekibi de üçüncülük kazandı.

Marina Yacht Club’da brifing ile başlayan Vodafone Red Famous Cup’ta tüm ekipler ünlü konuklarını alıp ilk coğrafi rotalı yarışlarını yapmak üzere denize çıktılar. İlk gün ekipler 17 millik coğrafi rotada 15-20 knot’lardaki rüzgârda yarıştılar. Startın ardından Çelebi Adası ve Karaada’yı iskelede bırakıp finiş verdiler. Ancak ilk gün yaşanan bir olay hafta sonu yapılan tüm sıralamaları da etkiledi. Şükrü Sanus’un dümen tuttuğu Palmarina Bodrum İzmir Yelken Akademisi’nde bulunan ünlü oyuncu Ümit Erdim’in yarıştan bir saat sonra bunalıp denize atlaması ve hiçbir yardımı kabul etmeyip teknelere binmemesi yarışa damgasını vurdu. Atladığı tekneden yardım kabul etmediği gibi Lady Deniz teknesinin de yardımını reddeden oyuncu Bodrum Deniz Kurtarma ekibinin ikna etmesi üzerine karaya çıkartıldı. Oyuncu karaya götürülürken ekipler yarışlarına devam ederek Bodrum’da finişlerini verdi. İlk gün Vodafone Red Team Boreas, Oakley Matador, Efes-Ares, Aurora X ve Melosh tekneleri sınıflarında birinci oldular.

İkinci gün ise rüzgâr 14-25 knot’larda eserken rota Kıstak Adası oldu. Tavşan Burnu’nu geçen tekneler burada sert rüzgârla karşılaştılar, broşa giren tekneler oldu. Vodafone Red Team Boreas, TEB Özel Farr Away ve Acadia 4 Salad Du Chef tekneleri yarış boyunca liderliğini koruyan ekipler oldu. Günün derece alanları IRC 1 sınıfında Acadia 4 Salad Du Chef olurken diğer gruplarda sıralamalar değişmedi, ilk günün birincileri derecelerini korudular. Ancak IRC 1 grubunda birbirine yakın bir rekabet vardı. İkinci gün Acadia 4 Salad Du Chef teknesinden ilk gün denize adam düşürmekten protesto alan İzmir Yelken Akademisi diskalifiye olunca tüm sıralamalar da değişti. Acadia 4 Salad Du Chef iki günün sonunda genel klasmanda aynı puana çıktığı Vodafone Red Team Boreas ekibini averaj farkıyla geçerek birinciliği kazandı.

Protestolar tartışmalara yol açsa da Marina Yacht Club Bodrum’da yapılan ödül töreni ve final gecesi her yıl olduğu gibi yine keyifli geçti.

Başak Sayan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.